Zamknij

Podróże w czasie i przestrzeni. Kupon z rabatem dla czytelników

21:25, 12.07.2023 Materiał płatny
Czynny parowóz to unikat na skalę kraju, wyjątkowa okazja do kontaktu z dawną techniką. Dla młodszych ciekawe doświadczenie, a dla starszych sentymentalna podróż w przeszłość. Fot. Radim Skopec Czynny parowóz to unikat na skalę kraju, wyjątkowa okazja do kontaktu z dawną techniką. Dla młodszych ciekawe doświadczenie, a dla starszych sentymentalna podróż w przeszłość. Fot. Radim Skopec

By odbyć niezwykłą podróż nie trzeba jechać na koniec świata. Wystarczy przyjść na stację kolei wąskotorowej, wsiąść do pociągu i ruszyć przed siebie podziwiając urozmaicone górnośląskie krajobrazy.

Dokąd można pojechać? Nad Zalew Nakło – Chechło, do Zabytkowej Kopalni Srebra, czy do Bytomia, którego piękna architektura systematycznie odzyskuje dawny blask. Warto też odwiedzić historyczną stację Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie znajduje się kolekcja historycznych wagonów i lokomotyw. W każdą niedzielę na zainteresowanych na stacji czekają przewodnicy, którzy opowiadają o zgromadzonych zbiorach, historii kolei, czy odkrywają przed turystami tajniki pracy kolejarzy. Można też zwiedzić niewielkie muzeum oraz kupić drobne pamiątki.

Co warto wiedzieć o naszej górnośląskiej wąskotorówce? Dlaczego jest wyjątkowa?

Otóż to jest najstarsza nieprzerwanie czynna kolej tego typu na świecie – ma już 170 lat! Powstała w roku 1853 i przez blisko 150 lat łączyła niemal wszystkie zakłady przemysłowe w naszym regionie przewożąc głównie węgiel, rudy metali oraz dolomit. Dziś jest już na emeryturze, nie wozi towarów, ale dostarcza radości i dobrych wrażeń. Jest też ważnym zabytkiem techniki i świadkiem historii naszych stron.

Na co dzień historyczną wąskotorówką zajmują się członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Wielu to uczniowie klas o specjalności kolejowej, którzy w czasie wolnym od zajęć dbają o stare wagony i lokomotywy przy okazji zdobywając doświadczenie zawodowe.

Jak skorzystać z przejażdżki wąskotorówką?

Do pociągu można wsiąść na jednej z trzech tarnogórskich stacji:

- Tarnowskie Góry Wąskotorowe, przy rondzie Blachnickiego,

- Kopalnia Zabytkowa przy ulicy Staffa,

- Lasowice Zalew przy Obwodnicy.

Bilety można kupić u konduktora (płatność gotówką lub kartą) oraz na stronie bilety.sgkw.eu. Pociągi kursują w soboty, niedziele i święta do 10 września włącznie. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik są dostępne na stronie sgkw.eu.

Szczególnie polecamy niedzielne kursy pociągów prowadzonych parowozem. Pociągiem parowym można pojechać z Tarnowskich Gór do Bytomia i z powrotem. Czynny parowóz to unikat na skalę kraju, wyjątkowa okazja do kontaktu z dawną techniką. Dla młodszych ciekawe doświadczenie, a dla starszych sentymentalna podróż w przeszłość.

Specjalna oferta dla Czytelników Gwarka: w tym numerze tygodnika jest kupon upoważniający do 15 proc. rabatu na zakupione bilety! Wystarczy go wyciąć z gazety i wręczyć konduktorowi.

Każdy bilet na przejazd Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowe upoważnia do skorzystania z licznych rabatów na usługi noclegowe i gastronomiczne – najlepsze restauracje, kawiarnie, hotele i atrakcje turystyczne Miast Gwarków czekają na Ciebie. Dowiedz się więcej na miastagwarkow.pl

(Materiał płatny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%