Zamknij

Wakacje ze zniżką do tarnogórskich obiektów UNESCO

14:00, 18.07.2023 materiał płatny
Fot. SMZT Fot. SMZT

Jedyne w województwie śląskim obiekty z listy UNESCO zapraszają do skorzystania ze zniżki na bilety w wysokości 20%. Wystarczy wyciąć kupon z naszej gazety i okazać go w kasie Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Oferta jest ważna do 31 sierpnia.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kiedyś budziła podziw europejskiej arystokracji, obecnie zachwycają się nią turyści z całego świata.  Na głębokości 40 m znajduje się podziemne miasto - labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII  i XIX w.  Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości 270 m.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk.

Pogoda na zewnątrz nie ma żadnego wpływu na zwiedzanie, bo w podziemiach jest zawsze 10 stopni C (dlatego warto zabrać ze sobą ciepłe okrycia i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie). W budynku kopalni znajduje się restauracja Szynk na Grubie, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking. Trasa pod ziemią jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

To  jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Wędrując alejkami, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. To szyby Ewa i Sylwester. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi. Trasa biegnie kilkadziesiąt metrów pod ziemią. W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, turyści pokonują łodziami odcinek 600 m. Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie.

Sztolnia to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach można zaobserwować różne gatunki grzybów i  formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

Do 31 sierpnia 2023 r., można skorzystać ze zniżki w wysokości 20%. Wystarczy wyciąć kupon, który można znaleźć w tygodniku Gwarek z 18 lipca 2023 r.  i okazać go podczas zakupu biletów w kasach obiektów. Jeden kupon jednorazowo uprawnia do zniżki dla maks. 5 osób (dot. biletów normalnych i ulgowych).

Więcej na stronie miastagwarkow.pl, gdzie dla posiadaczy biletów wstępu do kopalni oraz sztolni, czeka wiele innych zniżek do wykorzystania w tarnogórskich hotelach i restauracjach.

(materiał płatny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%