Zamknij

Tarnowskie Góry. W 43 rocznicę strajku w Fazosie

18:10, 21.08.2023 esp Aktualizacja: 18:18, 21.08.2023
Fot. Archiwum starostwa powiatowego Fot. Archiwum starostwa powiatowego

21 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk w Fazosie w Tarnowskich Górach. Dziś w mieście upamiętniono jego rocznicę.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele „Solidarności”, uczestnicy tamtych wydarzeń oraz wojewoda śląski, samorządowcy, parlamentarzyści, delegacje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, służb mundurowych, Lasów Państwowych i Instytutu Pamięci Narodowej.

Złożono kwiaty pod dzwonnicą gwarkowską, gdzie znajdują się tablice upamiętniające wydarzenia z 1980 i 1981 oraz pod tablicą pamiątkową na ratuszu.

W kościele pw. śś.. Piotra i Pawła odprawiono mszę świętą, po której rozpoczął się recital pieśni patriotycznych i solidarnościowych w wykonaniu Klaudiusza Jani i Agnieszki Bielanik-Witomskiej.

Rozpoczęty 43 lata temu strajk w Fazosie był pierwszym protestem solidarnościowym na Górnym Śląsku, który dał impuls do wydarzeń w jastrzębskich kopalniach i Hucie Katowice.

Obok postulatów płacowych i socjalnych zostały wyraźnie wyartykułowane żądania o charakterze ogólnospołecznym i solidarnościowym z zakładami pracy protestującymi na Wybrzeżu.

[FOTORELACJA]27838[/FOTORELACJA]

Fabryka produkująca nowoczesne urządzenia dla górnictwa zatrudniała ponad 1300 osób. 21 sierpnia 1980 r. po przerwie śniadaniowej przerwali pracę robotnicy spawalni. Przyłączyli się do nich pracownicy wydziału mechanicznego, galwanizerni i montażu.

Swój protest tłumaczyli brakiem reakcji dyrekcji na stawiane przez nich od kilku miesięcy postulaty, głównie płacowe i socjalne. Żądano m.in. zwiększenia wysokości zasiłków rodzinnych do wysokości obowiązujących w wojsku i milicji, poprawy zaopatrzenia placówek handlowych, likwidacji sklepów komercyjnych i przywrócenia cen z maja 1976 r., obniżenia opłat za przedszkola, zmniejszenia wydatków na cele propagandowe i reprezentacyjne.

Strajk zakończono 22 sierpnia 1980 r. przed godziną jedenastą.

Czytaj też:

OSP Zbrosławice. Drabina, której inni nie mają

Nowe Chechło. Spotkanie pszczelarzy u mistrza pszczelarskiego [FOTO]

[ZT]43175[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%