Zamknij

Tarnowskie Góry. Upamiętnili tarnogórzan, ofiary Holokaustu [ZDJĘCIA, FILM]

08:52, 19.09.2023 . Aktualizacja: 11:35, 19.09.2023
Fot. Agnieszka Reczkin Fot. Agnieszka Reczkin

- Jestem ostatnią Żydówką urodzoną w Tarnowskich Górach, która może teraz z wami rozmawiać – zauważyła Anna Lewkowicz z Izraela. Jest córką Eliezera Nawarskiego, jednej z ofiar Holokaustu.

Anna Lewkowicz i jej bratanek Zvika Navarsky byli na uroczystości imiennego upamiętnienia tarnogórskich Żydów, ofiar Holokaustu. Zorganizowano je wczoraj na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach.

Na cmentarnym murze stowarzyszenie Gliwicka 66 umieściło kilkadziesiąt tabliczek z imionami i nazwiskami dawnych mieszkańców Tarnowskich Gór, którym w czasie wojny odebrano życie. Są i pojedynczy mieszkańcy, i całe rodziny, w tym kilkuletnie dzieci. W przypadku niektórych udało ustalić się wiek. Ofiar na pewno było więcej, na murze jest jeszcze miejsce na kolejne tabliczki.

Uczniowie z II LO im. S. Staszica odczytali każde imię i nazwisko, a na tabliczkach położyli kamienie, w kulturze żydowskiej są znakiem pamięci i szacunku.

[FOTORELACJA]27919[/FOTORELACJA]

Na uroczystości podkreślano, że tarnogórscy Żydzi, którzy zginęli, byli naszymi sąsiadami, chodzili tymi samymi ulicami, myśleli, że życie jest jeszcze przed nimi. Wojna to wszystko brutalnie przerwała. Na szczęście pozostali w naszej pamięci.

Podczas upamiętnienia pokazano fragment wywiadu z Wiktorem Nawarskim, bratem Anny Lewkowicz. Mówił, że w latach 30. XX w. społeczność żydowska w Tarnowskich Górach była niewielka, ale bardzo dobrze zorganizowana.

- Tworzyli ją głównie niemieccy Żydzi. Byliśmy w Tarnowskich Górach szczęśliwi. Czasem chodziliśmy do parku Miejskiego, głównie w niedziele – tarnogórzanie urządzali tam sobie pikniki – mówił Wiktor Nawarski.

Część rodziny Nawarskich, w tym Anna i Wiktor z matką, przetrwała wojnę, ukrywali ich przyjaciele rodziny. Tyle szczęścia nie miał ich ojciec, Eliezer Nawarski. Ukrywał się w lesie z innymi Żydami. Zostali rozstrzelani przez Niemców, po tym jak wydali ich Polacy.

Projekt stowarzyszenia Gliwicka 66 upamiętnienia tarnogórskich Żydów, ofiar Holokaustu, został dofinansowany ze środków Forum for Dialogue.

Czytaj też:

Rezerwat Segiet. Zaczyna się likwidacja nielegalnego wysypiska

Nieprędko pojadą pociągi z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach

[ZT]43634[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%