Sempa, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Główne obchody, poprzedzone cyklem okolicznościowych imprez, odbędą się 20 października. Będzie to gala jubileuszowa i zwiedzanie szkoły.
W sobotę, 21 października w Muzeum w Tarnowskich Górach o godz. 17 zostanie otwarta wystawa "»Sempa« wczoraj i dziś. 100 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach". Będzie można poznać bogatą historię placówki dzięki zaprezentowanym zdjęciom i pamiątkom po nauczycielach i uczniach, archiwaliach, planach lekcji dokumentujących życie szkoły w różnych okresach. Zwiedzający dowiedzą się więcej o znanych absolwentach "Sempy" i pozostających w ich pamięci pedagogach. Całość wzbogacają zachowane do dziś pomoce naukowe, dawniej wykorzystywane m.in. na lekcjach biologii, geografii, fizyki i historii. W tym dniu wstęp za okazaniem zaproszenia lub bezpłatnej wejściówki (dostępne od 3.10.)
Obchody stulecia szkoły rozpoczęły się w maju. W szkolnym ogrodzie posadzono miłorząb, który nazwano Stefcia. To na cześć patronki szkoły. – Miłorząb jest symbolem mądrości, ambicji, dążenia do rozwoju i braterstwa, czyli wszystkich kultywowanych przez społeczność "Sempy" idei – mówił Tomasz Tomaszewski, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach. Tego dnia otwarto nową pracownię językową.
W czerwcu na Księżej Górze w Radzionkowie odbył się bieg jubileuszowy na 5 km. Wzięło w nim udział 45 osób – uczniów, absolwentów, nauczycieli i pasjonatów biegów.
I LO im. Stefanii Sempołowskiej jest następcą założonej w 1923 r. polskiej Wyższej Szkoły Żeńskiej im. Szymona Konarskiego, powstałej z przekształcenia istniejącej od 1860 r. niemieckiej średniej szkoły dla dziewcząt. W roku szkolnym 1925/1926 siedzibę placówki przeniesiono do budynku przy obecnej ul. Opolskiej 28, gdzie działa do dziś.
"Była to pierwsza szkoła średnia na Górnym Śląsku, w której rozpoczęto zajęcia po wojnie. Uczyliśmy na dwie zmiany: młodzież zamiejscowa ze względu na brak stałej komunikacji uczyła się do południa, a młodzież miejscowa po południu. W przerwie między nauką (...) udawaliśmy się do miasta, gdzie w jednej z restauracji otrzymywaliśmy talerz zupy i kawałek chleba" – to fragment wspomnień Stanisława Książka, dyrektora szkoły od 1 lutego 1945 r. Pochodzą z publikacji "Otwarta księga", wydanej z okazji jubileuszu 95-lecia I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach. Jej redaktorami są Maria Dembecka-Kowol i Jan Flak.
Inauguracja roku szkolnego Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Jana Sobieskiego (obecnie I LO im. Stefanii Sempołowskiej) w 1945 r. Na pierwszym planie poczet sztandarowy wspomnianej placówki. Fot. Archiwum Muzeum w Tarnowskich Górach
"W szkole w tych latach obowiązywała dyscyplina ubioru, granatowe fartuchy z białymi kołnierzykami, tarcze na rękawach, granatowe berety, grube pończochy tzw. patentowe, krótko ścięte włosy lub warkocze. Po godzinie 20 w mieście były dyżury nauczycieli, którzy pilnowali zachowania się uczniów" - to z kolei wspomnienia prof. dr hab. n. med. Krystyny Karczewskiej, licealistki w latach 1950-54. W 1960 r. liceum żeńskie przyjęło imię Stefanii Sempołowskiej, trzy lata później stało się szkołą koedukacyjną.
Jolanta Donocik (matura 1976): "(...) pod koniec roku szkolnego 74/75, w czerwcu zgubiły się dzienniki. Między innymi z naszej klasy. Na szczęście wkrótce się znalazły... u naszego kolegi w ogrodzie. Leżały sobie pod krzakami. Dyrektor porządnie się wkurzył. Odbył się apel, miały być solidne kary". Wspomina jeszcze jedną historię: "(...) źle napisaliśmy sprawdzian z matematyki. (...) tego samego dnia całą klasą napisaliśmy nową, poprawną wersję sprawdzianu i podłożyliśmy kartki z dobrze rozwiązanymi zadaniami. (...) Mogliśmy to zrobić dzięki temu, że sal nie zamykano na przerwie. Pamiętam, że stałam na straży przy pokoju nauczycielskim, następna osoba kilka metrów dalej i kolejna...".
W tym roku "Sempa" może się pochwalić rekordowym zainteresowaniem kandydatów do szkół średnich. Jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją aż 387 uczniów na 198 miejsc.
Czytaj także:
Tarnowskie Góry przejęły teren z toksycznymi odpadami
Tarnowskie Góry. Kolejna restauracja kończy działalność
[ZT]43807[/ZT]
Gość 22:40, 02.10.2023
1 0
Muszę się wybrać na tę wystawę koniecznie. Na zdjęciu widzę moją ś.p Babcię, która uczyła polskiego i historii.
Moja też niestety już nieżyjąca Mama była absolwentką. 22:40, 02.10.2023
Zenon00:17, 03.10.2023
2 0
Bieg, był super. Można takie biegi robić cyklicznie. Profesjonalnie przygotowana impreza. 00:17, 03.10.2023