Zamknij

Tarnowskie Góry. Już 85 lat na karku. Jordan świętuje

20:00, 20.10.2023 esp
Skomentuj Jordan przed laty. Fot. Archiwum PMDK Jordan przed laty. Fot. Archiwum PMDK

Na pomysł jego powstania, jeszcze przed przed wojną, wpadł pierwszy polski burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes. W 1938 r. zdecydował o utworzeniu w parku Miejskim ogrodu jordanowskiego. Takie były początki Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana.

Prace rozpoczęły się wiosną 1939 r., ale przerwał je wybuch II wojny światowej. Ogród Jordanowski, zwany ogrodem serdeczności, zaczął więc działać dopiero w 1946 r. Swój drugi dom znalazło tam wiele dzieci, w tym sieroty i półsieroty. Organizowano np. zajęcia z robótek ręcznych, rzemieślniczych, rękodzielnictwa, ogrodnictwa, taneczne, ruchowe oraz z pomocy kuchennej.

W latach 60. XX w. na boisku organizowano zimą lodowisko. Kolejna dekada to postawienie na zajęcia teatralne i przedstawienia. Zorganizowano Miejski Konkurs Recytatorski, były wieczory przy świecach, spotkania z poezją i humorem. Z drugiej strony nie zabrakło konkursu strzeleckiego, Mini Mundialu `79 czy turniejów dzikich drużyn. Działało koło turystyczno-krajoznawcze Trampy.

Fot. Archiwum PMDK

Hitem był basen

W 1972 r. placówka stała się Domem Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2, a od 1974 r. – Młodzieżowym Domem Kultury nr 2. Organizowano m.in. obozy w Borowianach, rajdy, turnieje krajoznawcze, gościnne koncerty muzyków z Filharmonii Śląskiej.

Latem największym powodzeniem cieszył się basen. Niestety dziś nie ma już po nim śladu. Nasi czytelnicy nieraz na naszych łamach i w sieci dawali wyraz temu, że trzeba było zrobić wszystko, żeby ten plenerowy basen w centrum miasta pozostał. Niestety wciąż brakowało pieniędzy na remont i ostatecznie powiat zdecydował się go zlikwidować.

W 2005 r. połączono MDK 1 i MDK 2, dwa lata później do tej pary dołączyło jeszcze Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radzionkowie. W 2008 r. utworzono filię MDK w Kaletach. 1 września 2008 r. uroczyste obchody 70-lecia Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury stały się okazją do nadania mu imienia dr. Henryka Jordana.

Uwagę zwraca nietuzinkowa główna siedziba PMDK przy ul. Gliwickiej. Jak informują pracownicy Jordana, to budynek w stylu modernistycznym, a inspirację do formy i detali czerpano z architektury okrętowej – balustrady czy charakterystyczna wieżyczka przypominająca mostek kapitański.

Co dziś się tu dzieje?

Dziś też wiele się w Jordanie dzieje, a dzieci i młodzież znajdą tam wiele ciekawych propozycji. Są tu zajęcia artystyczne (rysunek, malarstwo, rękodzieło, twórczy recykling, zajęcia z elementami sensoplastyki), nauka gry na instrumentach (pianino, gitara, keyboard, saksofon, ukulele), zajęcia językowe (angielski, niemiecki, francuski), taneczne, wokalne solo i zespołowe, programowanie i nowe media, zajęcia teatralne i recytatorskie, medialne i dziennikarskie, gry zespołowe, crossfit i judo, zajęcia logopedyczne.

Uczestnicy tych zajęć, jak też zespoły działające przy PMDK odnoszą wiele sukcesów na różnych konkursach, festiwalach czy przeglądach. Tarnogórska placówka sama też organizuje wiele ciekawych wydarzeń, np. etapy rejonowe ogólnopolskich konkursów recytatorskich czy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Powiatowy Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży, Wiosenny Festiwal Instrumentów Klawiszowych, Przegląd Interpretacji Wokalnych i Aktorskich "Laury Jordanka".

W ramach obchodów jubileuszu w czwartek, 26 października organizowany jest uroczysty koncert, na którym wystąpią uczestnicy jordanowskich zajęć muzycznych, wokalnych, instrumentalnych, teatralnych i tanecznych.

Czytaj też:

W Reptach uczą chodzić. Mają do tego nowoczesny sprzęt

Tarnowskie Góry. Nagrody, dyplomy i kwiaty dla nauczyci

Barbara Dziuk nie rezygnuje: mandat posła to...

Kapsuła czasu i obraz z okazji 100-lecia Sempy [FOTO]

[ZT]44321[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JwJw

2 4

droga redakcjo proszę się napisać o wściekle szczekającym wilczurze na parterze bloku przy ul Francuska 22 na przyjaźni,
wilczur szczeka o każdej porze dnia. SM Gwarek ma sprawę w poważaniu 21:26, 20.10.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Morfeusz Morfeusz

2 1

Nam sąsiadom To nie przeszkadza Tylko tobie Wieczny Marudo !!!! 12:15, 21.10.2023


reo
0%