29 listopada zmarł Stanisław Wyciszczak, najstarszy członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, jeden z założycieli organizacji i legendarna postać w Tarnowskich Górach. Miał 93 lata.
Stanisław Wyciszczak urodził się 3 sierpnia 1930 r. w Tarnowskich Górach. Ukończył wyższe studia ekonomiczne i Państwowe Studium Pedagogiczne. Był jednym ze współzałożycieli Komitetu dla spraw Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej, które zmieniło swoją nazwę na Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i członka zarządu SMZT oraz kierownika sekcji historycznej.
W latach 1993 – 1994 był prezesem organizacji. Od 1954 r. organizował popularne w mieście spotkania tzw. Czwartki Tarnogórskie. W latach 1957 - 1988 aktywnie włączał się w trzydniowe święto miasta - „Dni Tarnogórskich Gwarków". Organizował konferencje naukowe, popularnonaukowe oraz sesje poświęcone historii miasta, regionu i górnictwu kruszcowemu.
Propagował wiedzę o historii i tradycjach Tarnowskich Gór, jego zabytkach, wydał pierwszy „Przewodnik historyczny po mieście i zabytkach Tarnowskich Gór" (1975 r.) . Był autorem pierwszej oficjalnej publikacji SMZT z 1979 r. pt. „Tarnowskie Góry" z rysunkami prof. Wernera Lubosa.
Stanisław Wyciszczak był jednym z głównych autorów monografii „Historia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej" obejmującej działalność tej organizacji w latach 1953 – 2014 oraz szeregu publikacji biograficznych postaci i osób szczególnie zasłużonych dla Tarnowskich Gór – poety Bolesława Lubosza, sztygara i pierwszego przewodniczącego Zarządu SMZT Alfonsa Kopii, badacza dziejów prof. Józefa Piernikarczyka, kronikarza Jana Nowaka, inż. Feliksa Piestraka – dyrektora tarnogórskiej Szkoły Górniczej, ks. dr Jerzego Pawlika – duszpasterza i krajoznawcy, Alojzego Niedbały – rzeźbiarza gwarków tarnogórskich, Bonifacego Wyciszczoka – pierwszego po I wojnie światowej polskiego naczelnika parowozowni.
Był społecznym opiekunem „Dzwonnicy Gwarków" w Tarnowskich Górach. Z jego inicjatywy stowarzyszenie umieściło w mieście wiele tablic upamiętniających ważne w życiu Tarnowskich Gór postaci i wydarzenia.
Za swoją działalność został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami za zasługi dla kraju, regionu, miasta.