Zamknij

Uczcili pamięć deportowanych Górnoślązaków [ZDJĘCIA]

09:15, 16.02.2024 . Aktualizacja: 09:17, 16.02.2024
Skomentuj Radzionków. Uczcili pamięć deportowanych Górnoślązaków. Fot. Jarosław Myśliwski Radzionków. Uczcili pamięć deportowanych Górnoślązaków. Fot. Jarosław Myśliwski

W Radzionkowie odbył się w czwartek 9. Bieg Pamięci Deportowanych Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Zanim ponad 100 biegaczy wyruszyło na trasę, oddano hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Justyna Konik, dyrektorka CK Karolinka i burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor zapalili znicze na stopniach wagonu tzw. krowioka. W takich wagonach wywożono na wschód Górnoślązaków w 1945 r. 

Po krótkiej rozgrzewce biegacze ruszyli ulicami Radzionkowa. Trasa zaczęła się przy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r., by po 5-kilometrowej pętli wrócić w to samo miejsce. Sprawnie, w bardzo sympatycznej atmosferze, po 35 minutach uczestnicy dotarli na metę. Bieg nie miał na celu rywalizacji, wygrali wszyscy, którzy przebiegli trasę. Podziękowano również tym, którzy zadbali o bezpieczeństwo na ulicach, którymi przebiegła kolumna: policjantom, straży miejskiej i 17. Radzionkowskiej Drużynie Piechoty Zmechanizowanej.

Bieg ma też cel charytatywny. W tym roku opłaty za udział zostały przeznaczone na rehabilitację niepełnosprawnego Wojtka Bisagi z Radzionkowa.

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. powstało w 2015 r. Pierwszy bieg pamięci odbył się rok później.

Nie wiadomo dokładnie, ilu osób dotknęły wywózki z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 r. Lista zawiera ponad 42 tysiące nazwisk. Ale ofiarami deportacji padło więcej Górnoślązaków, być może nawet 90 tysięcy. Ze względu na warunki, w jakich byli przewożeni, nie wszyscy dotarli do radzieckich obozów, wielu pozostało na zawsze w miejscach katorżniczej pracy. Niektórzy z deportowanych byli tak wycieńczeni, że nie przeżyli powrotu na Śląsk. Ponieważ przez wiele lat był to temat, o którym nie wolno było mówić, wielu świadków zmarło, wiele dokumentów przepadło. Dlatego tak trudno ocenić skalę Tragedii Górnośląskiej. To co wiadomo na jej temat, prezentuje radzionkowskie centrum dokumentacji deportacji.

[FOTORELACJA]28536[/FOTORELACJA]

Czytaj też:

Radzionków. Tak ma wyglądać nowy wiadukt

Tarnowskie Góry. Walentynkowe dekoracje na rynku. Wiemy, ile kosztowały

Jest kandydatka, która stawi czoła burmistrzowi Radzionkowa

Tarnowskie Góry. Przy hali nie będzie darmowego parkowania

[ZT]47968[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PamięćPamięć

8 1

Deportowanie Górnoślązaków to jedno, a co z mordowaniem Górnoślązaków w obozach zagłady po 1945 roku. Warto odtajniać fakty, żeby następne pokolenia poznały prawdę, o cierpieniu naszych przodków. Warto wiedzieć, jak najeźdźcy przejęli mienie Ślązaków, Niemców, Żydów zamieszkujących tereny Śląska. Wymiana rdzennej ludności, doprowadziła do tego, że obecnie mamy mówić, żeby było poprawnie politycznie. 10:29, 16.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..

5 1

Brawo Ślązoki 12:54, 16.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%