Zamknij

Tarnowskie Góry. Trzeba być sprawnym, żeby poruszać się po mieście. Barier przybywa, interwencje radnych

06:05, 12.06.2024 aj Aktualizacja: 08:02, 12.06.2024
Fot. Archiwum Gwarka/K. Bergiera Fot. Archiwum Gwarka/K. Bergiera

Schody na wiadukt przy ul. Nakielskiej w Tarnowskich Górach, bariera nie do pokonania dla osób, które mają problem z poruszaniem się, stały się tematem reportażu w TVP 3 Katowice. Sprawą ma zająć się zarząd powiatu tarnogórskiego. Z kolei radny miejski Krzysztof Bergier pyta władze Tarnowskich Gór o dostępność lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami.

"Schody niezgody. Inwestycja bez ułatwień dla niepełnosprawnych" - tak brzmi tytuł reportażu w TVP 3 Katowice poświęconego schodom. O tym, jaką są barierą, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Ani miasto przy okazji budowy zjazdu dla rowerów z wiaduktu, ani powiat przy remoncie schodów, nie wzięli pod uwagę osób, które z poruszaniem się mają problemy.

Na schodach nie ma dla nich żadnych udogodnień, z kolei wspomniany zjazd z wiaduktu jest oznaczony wyłącznie jako ścieżka rowerowa. W efekcie osoby z niepełnosprawnościami, jak i rodzice z wózkami muszą albo łamać zakaz i wchodzić na ścieżkę lub iść na drugą stronę, żeby mieć dostęp do wiaduktu.

Interwencję w tej sprawie zapowiedział radny powiatowy Michał Sporoń. Problem można rozwiązać przez zmianę oznakowania, który umożliwi korzystanie ze zjazdu nie tylko rowerzystom. Instalacja podnośnika nie wchodzi w grę, bo schody są zbyt strome.

"Mam również nadzieję, że radni miejscy pochyla się nad zmianą zasad  obowiązujących na ulicy Krakowskiej i na rynku, które dyskryminują osoby z niepełnosprawnościami" - napisał radny Sporoń. 

Radny miejski pyta o lokale wyborcze

Tymczasem radny miejski Krzysztof Bergier zapowiedział, że weźmie pod lupę dostępność lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami. Złożył w tej sprawie interpelację.

"Mieszkańcy Tarnowskich Gór zgłosili mi liczne problemy z dostępnością lokali wyborczych w mieście. Wskazywali na bariery architektoniczne, które utrudniały lub uniemożliwiały oddanie głosu osobom mającym trudności z poruszaniem się. Doskonałym przykładem jest podjazd dla wózków inwalidzkich w Szkole Podstawowej nr 15 (OKW 18 i 19) na os. Przyjaźń".

Czytaj także:

TG. Podczas wycieczki szkolnej zasłabł kierowca autobusu. Nauczycielki zapobiegły wypadkowi

Wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Autostrada jest...

Tarnogórskie Spotkanie Brodaczy. Zebrali 10 tys. zł...

[ZT]51747[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%