Raport o stanie Tarnowskich Gór wywołał burzliwą, wielogodzinną dyskusję na sesji Rady Miasta. – Trochę się zdziwiłem, że pan burmistrz został tak mocno zbombardowany przez koalicjanta – stwierdził Krzysztof Piasecki, radny PiS.
Na wczorajszej sesji burmistrz Arkadiusz Czech przez godzinę referował raport o stanie miasta za 2023 r. Mówił, podpierając się danymi statystycznymi, że Tarnowskie Góry są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, co wynika z liczby nowych mieszkańców (w 2023 roku zajęły czwarte miejsce w województwie śląskim, zaraz za Katowicami, Mikołowem i Świerklańcem). Arkadiusz Czech stwierdził, że wydano u nas rekordową kwotą na inwestycje - 121 mln zł. 1 proc. budżetu wydawany jest na obsługę długu, a stosunek zadłużenia do uzyskiwanych dochodów miasto ma bardzo dobry.
Omawiając oświatę i wychowanie (30 proc. wydatków miejskiego budżetu), chwalił wysoki poziom szkół w Tarnowskich Górach. Jednym z sukcesów władz miasta było zakończenie negocjacji z województwem śląskim oraz Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów w Katowicach w sprawie udostępnienia turystom Stacji Wodociągowej Staszic, kolejnego z atrybutów UNESCO.
– Możemy się też pochwalić otrzymanym w zeszłym roku Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym. To inicjatywa Rady Europy, która nagradza i promuje najlepsze praktyki w zarządzaniu samorządem lokalnym – powiedział burmistrz Czech.
W dyskusji przeważyły głosy krytyczne. Krzysztof Bergier m.in. wykazał sprzeczne informacje w raporcie i dopytywał, ile tak naprawdę miasto ma mieszkańców. Aleksandra Król-Skowron wskazała miejsca w raporcie, gdzie znajdowały się różne kwoty przy tych samych wydatkach. Aleksandra Garczarczyk podważała zasadność wydania ponad stu tysięcy złotych na kampanię promocyjną na Facebooku. Piotr Szczęsny mówił, że na skutek budowy dróg rowerowych pojawiły się miejsca niebezpieczne i trzeba je przebudować. Paweł Sienko pytał o zagrożenie zapadliskami, skutkiem których było m.in. zawalenie się ściany Kurnej Chaty. Lista pytań i uwag do działalności władz miasta była długa, radni wygłaszali je przez ponad 2 godziny.
Nastąpiły riposty, a potem padły kolejne pytania dociekliwych radnych, przede wszystkim z KO. Po przedstawieniu raportu o stanie miasta i dyskusji na jego temat następuje głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza. Doszło do niego po kolejnych turach pytań i odpowiedzi, ponad 7 godzin od rozpoczęcia sesji.
– Spodziewam się, jaki będzie wynik tego głosowania. Wszystkiego dobrego – stwierdził burmistrz Czech.
Wotum zaufania otrzymał, ale większość radnych KO, koalicjanta Inicjatywy Obywatelskiej z której jest Arkadiusz Czech, wstrzymała się od głosu. Byli to: Krzysztof Bergier, Aleksandra Garczarczyk, Łukasz Garus, Aleksandra Król-Skowron, Zofia Lesiewicz, Piotr Szczęsny i Bartosz Śnietka.
Za wotum zaufania dla burmistrza Czecha zagłosowali: Marek Breguła, Jerzy Dziuk, Dominik Gryc, Justyna Kosmała, Feliks Kowalski, Mariusz Kupny, Małgorzata Macioła, Robert Mrozek, Tomasz Olszewski, Krzysztof Piasecki, Beata Piegza, Paweł Sienko, Dariusz Warda, Janusz Wojewodzic i Adrian Wolnik.
Potem nastąpiło przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Tarnowskich Gór za 2023 rok i głosowanie nad absolutorium dla burmistrza Czecha. Radni poparli go jednogłośnie.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry. Fontanna w kształcie kuli ziemskiej na pl. TPD. Tak wygląda
Pożar w Lando w Ptakowicach. W kluczowym momencie ogień gasiło 14 zastępów straży
[ZT]51937[/ZT]