Tarnogórski Ośrodek Sportu i Rekreacji przymierza się do budowy zewnętrznych basenów i termomodernizacji Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Pod inwestycję przygotowywana jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jaki jest szacunkowy koszt budowy tych basenów i jak będą wyglądać?
Na ostatniej sesji Rada Miejska w Tarnowskich Górach podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Olimpijczyków, Bałtyckiej i Obwodnicy w Tarnowskich Górach. Dotyczy to gruntów, na których znajduje się park wodny i hala sportowa, ale też ich otoczenia. Są tam również działki prywatnych właścicieli. Nie chodzi o zmianę przeznaczenia, dalej będzie to sport i rekreacja.
Jak mówi Michał Fajer, prezes TOSiR, chodzi o zniesienie ograniczeń wynikających z funkcji użytkowej. Ustalono je wiele lat temu, gdy obowiązywały inne normy. Na przykład spółka nie może zamontować tak dużej instalacji fotowoltaicznej, jak zamierza. W miejscowym planie zapisano ograniczenia co do mocy.
– W ramach termomodernizacji parku wodnego chcielibyśmy zamontować instalację fotowoltaiczną. Nośność dachu na budynku parku nie pozwala na to, żeby ją tam posadowić, stąd pomysł, by była nad parkingami. Zamierzamy do tego wykorzystać kaporty – mówi prezes Fajer. Jednak aby do tego doszło, trzeba znieść ograniczenia występujące w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
[ZT]55297[/ZT]
Podobnie jest z nawierzchnią parkingów, która zgodnie z zapisami planu musi być szczelna. Nie ma mowy na przykład o położeniu płyt ażurowych, przepuszczających wodę. Wynika to z zapisów, które miały na celu ochronę zbiornika wód podziemnych.
– Od czasu uchwalania planu zmieniły się wytyczne, nie są już tak surowe. Jednak żebyśmy mogli rozszczelnić parkingi, muszą zostać zmienione zapisy w planie – mówi prezes Fajer.
Po co rozszczelniać parkingi przed parkiem wodnym? To wiąże się z poszukiwaniem źródeł finansowania inwestycji. TOSiR zamierza ubiegać się o pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy bądź z unijnych funduszy dla Śląska.
– Przy ocenie wniosków o udzielenie nisko oprocentowanych pożyczek bardzo dużą rolę odgrywają kryteria środowiskowe. Generalnie są to środki na zieloną transformację miast. Stąd wysoko oceniane zazielenianie czy odszczelnianie powierzchni. Jednak żebyśmy mogli zaplanować rozszczelnienie nawierzchni na naszych parkingach, muszą zostać wprowadzone odpowiednie zapisy do miejscowego planu. Stąd nasz wniosek o jego zmianę – mówi Michał Fajer.
TOSiR ma już dokumentację techniczną basenów zewnętrznych. Ma tam być jedna duża niecka rekreacyjna o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Będą tam 4 liczące 25 metrów długości tory do pływania, wydzielony brodzik dla dzieci, wieża – mniejsza, ale podobna do tej na wodnym placu zabaw, elementy rekreacyjne jak masażery, leżanki wodne, dzika rzeka. W planach są dwie zjeżdżalnie, jedna klasyczna, druga rodzinna, które będą wpadać do niecki basenowej w wydzielonej strefie.
Będzie też plaża, plac zabaw, strefa gastronomiczna, sanitariaty i budynek z kasami zasilane z instalacji fotowoltaicznej.
– Obiekt będzie miał osobne wejście, bilety będą całodniowe, tak jak na basen w Radzionkowie. Wchodząc na teren parku wodnego, będzie można przejść na basen zewnętrzny, ale w drugą stronę już nie. To wynika z ograniczeń przeciwpożarowych. Gdyby zaczęło padać, za dużo ludzi mogłoby wejść do parku wodnego, a ze względu na normy liczba klientów musi być pod kontrolą. Takie rozwiązanie funkcjonuje między innymi w Kaliszu – mówi prezes Fajer.
Wniosek o udzielenie pożyczki ma zostać złożony w przyszłym roku, budowa planowana jest na lata 2026-2027.
Jaki jest szacunkowy koszt budowy tych basenów? – Trzeba liczyć między 25 a 30 milionów złotych. Bliżej 30 – mówi Michał Fajer.
Czytaj też:
Fiasko przetargu, kamienicy z restauracją nie udało się sprzedać
Tarnowskie Góry. 70-latek zajechał drogę motocykliście. Ofiara wypadku...
[ZT]55154[/ZT]