6 stycznia w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) ruszy największa w Polsce kampania pomiarowa zanieczyszczeń powietrza generowanych przez transport drogowy. Pomiary będą także w Tarnowskich Górach i Piekarach Śląskich. W ramach akcji, organizowanej przez GZM we współpracy ze Stowarzyszeniem Alarm Smogowy, zostanie przeprowadzony pomiar stężenia dwutlenku azotu (NO₂) w czternastu miastach regionu. Raport podsumowujący wyniki badań ma zostać opublikowany w maju.
– Obok indywidualnych kotłów niespełniających norm emisyjnych, transport samochodowy jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w GZM. Chcemy poprawiać jakość życia mieszkańców, a czyste powietrze jest kluczowe przy wyborze miejsca zamieszkania – mówi Igor Śmietański, wiceprzewodniczący zarządu GZM.
W miastach takich jak Katowice, Gliwice, Bytom, Tarnowskie Góry czy Piekary Śląskie na słupkach przystankowych Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) zamontowane zostaną tzw. samplery. Urządzenia te będą rejestrować stężenie dwutlenku przez miesiąc. W sumie powstanie aż 700 punktów pomiarowych, co pozwoli na precyzyjną analizę jakości powietrza w regionie.
Dodatkowe pomiary będą prowadzone w pobliżu stacji monitoringu państwowego w Zabrzu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu oraz w dwóch lokalizacjach w Katowicach. Dla uzyskania pełnego obrazu badane będą również tereny parkowe, oddalone od głównych arterii drogowych.
Wyniki pomiarów mają być kluczowe dla zrozumienia skali problemu. Raport ujawni najbardziej zanieczyszczone miejsca w GZM i posłuży jako podstawa dla działań informacyjnych skierowanych do mieszkańców.
[ZT]57530[/ZT]
Dwutlenek azotu, wytwarzany głównie podczas spalania paliw w silnikach spalinowych, ma negatywny wpływ na zdrowie. Działa drażniąco na układ oddechowy, powodując duszności, podrażnienia śluzówek, a także zwiększając podatność na infekcje.
Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w latach 2018–2020 stężenie NO₂ w Katowicach często przekraczało dopuszczalny poziom 40 µg/m³. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by poziom ten nie przekraczał 10 µg/m³ rocznie.
Akcja w GZM to krok w stronę poprawy jakości powietrza w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Polski. Kampania pomiarowa nie tylko wskaże problematyczne obszary, ale również będzie impulsem do działań na rzecz zrównoważonego transportu i ochrony zdrowia mieszkańców.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry. Trwa konkurs. Chętni pchają się drzwiami i oknami
100 mieszkańców przeciwko spalarni śmieci. Czy będzie referendum?
[ZT]57511[/ZT]