Zamknij

Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. W 80 rocznicę Tragedii Górnośląskiej

20:52, 08.01.2025 Aktualizacja: 21:02, 08.01.2025
Justyna Konik przekazała na ręce marszałek Senatu księgę z nazwiskami. Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu Justyna Konik przekazała na ręce marszałek Senatu księgę z nazwiskami. Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

„Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Los Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku” – wystawę pod tym tytułem otwarto w środę w Senacie RP. Ekspozycję przygotowało radzionkowskie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Wcześniej Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą Tragedię Górnośląską.

[FOTORELACJA]29903[/FOTORELACJA]

„Cieszę się, że Senat podjął jednomyślnie uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Przez wiele lat milczano o zsyłce Ślązaków w głąb ZSRR. Często wiązało się to ze śmiercią ponieważ połowa deportowanych osób nigdy nie wróciła do swojego kraju. Takimi działaniami jak dzisiejsza uchwała czy wystawa przywracamy pamięć ważnych momentów z historii Polski” – powiedziała marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska podczas otwarcia wystawy

Justyna Konik, dyrektor Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, mówiła, że Tragedia Górnośląska to temat bardzo mało znany. „Dlatego dzisiejszy dzień jest tak bardzo ważny dla nas, Ślązaków, te wydarzenia – wystawa i uchwała podjęta przez Senat” – powiedziała. Jak mówiła w radzionkowskim Centrum ludzie odnajdują swoje historie, poznają losy przodków. Opowiedziała historię swojego dziadka Pawła, wywiezionego w 1945 r. do Donbasu. Udało mu się wrócić do domu w 1947 r., ale przez następne 40 lat życia, towarzyszyły mu „wstyd, milczenie i strach o rodzinę” – wspominała.

Justyna Konik przekazała na ręce marszałek Senatu księgę z nazwiskami prawie 47 000 osób, które zostały wywiezione w głąb ZSRR.

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków mieście się przy ul. św. Wojciecha Radzionkowie. Powstało na mocy porozumienia miasta Radzionkowa oraz katowickiego IPN. Otwarto je w 2015 roku. 14 lutego symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Regina Kudla – deportowana, która przeżyła wywózkę oraz prezydent RP Bronisław Komorowski i burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.

Pod koniec stycznia wystawa "Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Losy Górnoślązaków deportowanych do ZSRS w 1945 roku: zostanie zaprezentowana w Parlamencie Europejskim.

Zdjęcia: Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

[ZT]57635[/ZT]

 

(żródło: senat.gov.pl )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%