Czy przebudowany plac zabaw przy ulicach Sienkiewicza i Sobieskiego w Tarnowskich Górach jest bezpieczny? Zapytała o to burmistrza Arkadiusza Czecha radna Małgorzata Macioła.
Radna Macioła, w reakcji na zgłoszenie zaniepokojonej mieszkanki, wystosowała interpelację do burmistrza Arkadiusza Czecha, wskazując na liczne potencjalne zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii braku odpowiedniego ogrodzenia.
Najpoważniejszym zastrzeżeniem wydaje się lokalizacja placu zabaw przy ruchliwych arteriach miejskich i brak odpowiedniego ogrodzenia. Plac zabaw znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głównych ulic o dużym natężeniu ruchu oraz ruchliwego ronda. Obecne ogrodzenie jest niskie i nie zapewnia wystarczającej ochrony, zwłaszcza że znajduje się w niewielkiej odległości od drogi publicznej.
Dodatkowo dostęp do toalety miejskiej przynależnej do placu zabaw nie jest w pełni odgrodzony od ruchu samochodowego, co naraża korzystające z niej dzieci na niebezpieczeństwo wypadku. Droga prowadzi do dużego parkingu, co oznacza znaczny ruch pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca przeznaczonego dla najmłodszych.
Co na to burmistrz Czech? "Plac zabaw został wybudowany zgodnie z decyzją nr 243/33 z dnia 22.03.2023 r. udzielającą pozwolenia na budowę. Ponadto zatwierdzony projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany nie przewidywał dodatkowego ogrodzenia placu zabaw i toalety od ruchu drogowego. W związku z tym, nie zostały uwzględnione żadne dodatkowe elementy zabezpieczające w tym zakresie" – napisał.
Z odpowiedzi Arkadiusza Czecha wynika, że nie widzi potrzeby poprawy bezpieczeństwa dzieci korzystających z placu zabaw.
Kolejnym problemem był brak instrukcji w języku polskim przy urządzeniach siłowni zewnętrznej. Są tam co prawda kody QR, ale przekierowują do włoskich stron.
Burmistrz Czech tłumaczy, że urządzenia posiadają instrukcje w formie piktogramów, które wizualnie przedstawiają sposób bezpiecznego korzystania. Dzięki nim użytkownicy mogą szybko zrozumieć, jak prawidłowo obsługiwać sprzęt, co zwiększa bezpieczeństwo i efektywność użytkowania. Przyznał, że kody QR przekierowują do kart technicznych w języku obcym, jednak zapewnił, że gmina posiada te karty również w języku polskim.
W interpelacji radnej są pytania dotyczące odpowiedniego oznakowania gniazd ładowania rowerów elektrycznych, zgodności realizacji inwestycji z projektem oraz posiadania niezbędnych protokołów odbioru, śliskich schodów, które mogą stanowić zagrożenie podczas opadów deszczu lub śniegu.
Burmistrz odpowiedział, że inwestycję wykonano zgodnie z przepisami, urząd miejski ma wszelkie wymagane protokoły i uzgodnienia, a zmiany (w czasie prac podpisano 4 aneksy dotyczące robót dodatkowych) były nieistotne i wcześniej uzgodnione z projektantem.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry. Zderzenie autobusu z dostawczakiem. Rondo już jest przejezdne
Nawoływanie do zabójstwa, zaginiona 62-latka. Kronika policyjna
Kalety. "J... Tuska" - napisał 64-latek. Sprawca dewastacji zatrzymany
[ZT]59368[/ZT]