W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Krzysztofa Respondka w Tarnowskich Górach świętowano tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Uroczystość była częścią ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "1000-lecie Królestwa Polskiego", realizowanego pod auspicjami Muzeum Historii Polski w Warszawie.
To nie była zwykła lekcja historii. Uroczystości, która odbyła się 8 kwietnia, otworzyła inscenizacja, w której uczniowie wcielili się w bohaterów dawnych czasów, przypominając o odwadze i mądrości Bolesława Chrobrego. Na chwilę wszyscy przenieśli się do średniowiecznego grodu.
W dalszej części dnia dzieci i młodzież wzięły udział w kreatywnych warsztatach tematycznych: własnoręcznie piekli podpłomyki według dawnych receptur, budowali zamki z klocków i kartonów, uczyli się sztuki pisania gęsim piórem – niczym prawdziwi kronikarze.
Kulminacją była gra terenowa "Tropem Bolesława Chrobrego", rozegrana w parku Miejskim. Uczestniczyły w niej drużyny z tarnogórskich szkół podstawowych nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego, nr 9, nr 16 oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zbrosławicach, a także gospodarze – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Uczniowie zmagali się z ośmioma zadaniami, które wymagały nie tylko wiedzy, ale też współpracy i sprytu. Ta żywa forma nauki zintegrowała młodzież i sprawiła, że historia naprawdę stała się częścią ich codzienności.
Warto podkreślić ogromne zaangażowanie wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z Radzionkowa.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli poczęstować się pysznymi wypiekami.
To był dzień, który pokazał, że historia nie musi być tylko datą w podręczniku. Może być źródłem inspiracji, dumy i poczucia przynależności państwowej.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry, Gliwice. Uczeń Sempy laureatem konkursu o złoty indeks
Radzionków. Są pieniądze dla Karolinki. Na co idą?