W Polsce pierwsze przypadki zakażenia ptasią grypą pojawiły się w listopadzie. Od tego momentu w całym kraju zdiagnozowano ponad 40 ognisk wirusa HPAI u drobiu. Choroba do tej pory omijała województwo śląskie, ale jej ognisko potwierdzono właśnie w gminie Łazy, w powiecie zawierciańskim.
Ognisko jest już zlikwidowane. W odległości 3 km od niego wyznaczono strefę zapowietrzoną, obejmującą miejscowości: Chruszczobród, Wiesiółka, Trzebyczka, Wysoka. Z kolei w promieniu 10 km wyznaczono obszar zagrożony. Obejmuje całą gminę Łazy, tereny leśne gminy Poręba do linii kolejowej, ale też teren powiatu będzinskiego (Siewierz, Gołchowice, Podwarpie, Wojkowice Kościelne) oraz dzielnice Dąbrowy Górniczej (Trzebiesławice, Ujejsce, Wygiezłów, Sikorka, Bugaj, Tucznawa, Ząbkowice, Łosień, Łęka i północno zachodnia część Błędowa). Ognisko ptasiej grypy oraz strefa zapowietrzona będą monitorowane co najmniej przez trzy tygodnie.
Powiatowy lekarz weterynarii Adam Drewniok podkreśla, że ptasia grypa nie jest groźna dla człowieka. Nie stwierdzono zachorowań u ludzi z tego powodu.Obecny szczyt zachorowań ludzi na grypę nie jest związany z epidemią HPAI. Dla ptaków jest jednak zabójcza i nie ma na nią szczepionek, ani leków. Jedynym wyjściem w przypadku stwierdzenia ogniska choroby jest uśmiercenie i utylizacja drobiu. Wirus HPAI powoduje ogromne straty ekonomiczne ? liczone w setkach milionów złotych dla gospodarki państwa. A w samym powiecie tarnogórskim w hodowlach fermowych jest ponad milion sztuk drobiu.
Dlatego każdy hodowca drobiu, zarówno utrzymujący kilka sztuk w przydomowej hodowli, jak i w fermach liczących kilkadziesiąt tysięcy, zobowiązany jest do przestrzegania przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązującym od grudnia (Dz.U, 2016, poz 2091). Jeśli hodowcy nie będą się do nich stosować, grożą im kary - od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W przypadku stwierdzenia ogniska choroby i likwidacji zarażonego nią drobiu mogą starać się o odszkodowanie. Warunkiem otrzymania jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. ? Trudno ocenić, jak długo jeszcze zagrożenie będzie istniało. Wirus roznosi dzikie ptactwo, a zbliża się pora szczytu ich wędrówek powrotnych ? mówi Adam Drewniok. (aj)
***
Objawy ptasiej grupy u drobiu: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100 proc.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz