Zamknij

Miasteczko Śląskie. Nasza huta cynku może zastąpić dostawców z Rosji? Cenny german

20:32, 05.05.2022 esp
Skomentuj W procesie głębokiego oczyszczania cynku metodą pirometalurgiczną powstaje stop, który zawiera około 10 proc. germanu. Gdyby udało się go odseparować, wartość dotychczasowej produkcji huty cynku znacznie by wzrosła. Fot. Archiwum HCM W procesie głębokiego oczyszczania cynku metodą pirometalurgiczną powstaje stop, który zawiera około 10 proc. germanu. Gdyby udało się go odseparować, wartość dotychczasowej produkcji huty cynku znacznie by wzrosła. Fot. Archiwum HCM

Huta Cynku Miasteczko Śląskie stawia na german. To rzadki metal wykorzystywany między innymi przy produkcji paneli fotowoltaicznych. Czy huta zastąpi dostawców z Rosji? Tego jeszcze nie wiadomo, bo na razie trwa etap badań.

Jak informuje portal gospodarczy wnp.pl german jest w grupie metali ziem rzadkich. Wykorzystuje się go w produkcji elementów optycznych, paneli fotowoltaicznych, diod LED, półprzewodników, chipów.

Miasteczkowska huta cynku mogłaby wytwarzać do 3 ton germanu rocznie, podczas gdy roczna produkcja Rosji to 5 ton. Nasz zakład ma więc szansę finansowo skorzystać na sankcjach, które nałożono na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę. Największym producentem tego surowca są natomiast Chiny.

Czysty german występuje bardzo rzadko, najczęściej jest domieszką, np. w rudach cynku i miedzi. Tu jest pole do popisu dla miasteczkowskich hutników. W surowcach, które trafiają do HCM, są bowiem niewielkie domieszki germanu.

Specyfika procesu technologicznego powoduje jego kumulację w jednym z pieców segregacyjnych rektyfikacji cynku. W efekcie w procesie głębokiego oczyszczania cynku metodą pirometalurgiczną powstaje stop, który zawiera około 10 proc. germanu.

Bezpieczna technologia?

Huta współpracuje z Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach, żeby znaleźć skuteczną metodę odseparowania germanu. Jak poinformowano nas w hucie, trwają badania i ich wstępne wyniki są pozytywne.

– Produkcja germanu jest bezpieczna dla środowiska i zdrowia mieszkańców – zapewnia Maciej Sklorz, zastępca kierownika działu handlowego w hucie cynku Miasteczko Śląskie.

– Huta mogłaby uzyskiwać do 3 ton czystego germanu rocznie. Biorąc pod uwagę jego ceny, przekraczające obecnie 1000 dolarów za 1 kg, roczna wartość produkcji HCM mogłaby przekraczać 3 mln dolarów. Jest o co walczyć – przekonuje Maciej Sklorz.

Na razie jednak jest za wcześnie, by móc przewidzieć, czy pociągnie to za sobą stworzenie nowych miejsc pracy.

[ZT]35888[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

HutmenHutmen

4 2

3 mln $ rocznie dla huty to powinien byc margines a nie byc albo nie byc !! To jest w skali dnia 8220 dolarow. 22:12, 05.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JoJo

4 3

Takie piękne plany a zwalniają ludzi na wydziałach. Jak chcą oszczędzać to niech zwalniają biurowiec. 16:57, 06.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%