Zamknij

Chłopska Szkoła Biznesu. Rozgrywki powiatowe w Centrum Kultury Śląskiej

09:26, 23.11.2024 tekst promocyjny Aktualizacja: 09:46, 23.11.2024
Tytuł Powiatowego Mistrza Biznesu zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. T. Christopha w Miasteczku Śląskim Tytuł Powiatowego Mistrza Biznesu zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. T. Christopha w Miasteczku Śląskim

Jak założyć własny biznes, czy to trudne i czy każdy może się tego podjąć? Jakie doświadczenia mają przedsiębiorcy, którzy w swojej branży osiągnęli sukces? W ubiegłym tygodniu Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach zaprosił uczniów szkół podstawowych z powiatu tarnogórskiego do udziału w grze ekonomicznej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta tarnogórski. 

[FOTORELACJA]29709[/FOTORELACJA]

Chłopska Szkoła Biznesu to edukacyjna gra planszowa. Planszówka powstała w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie, jej twórcy posiłkowali się historią rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka tkackiego w Andrychowie.  Gra rozwija kompetencje społeczne, ukazując jednocześnie zasady rządzące gospodarką wolnorynkową. Uczestnicy gry wcielają się w role rzemieślników: mają produkować towary, sprzedawać i pomnażać majątek. Wygrywa drużyna, która najlepiej poradzi sobie zadaniem i zgromadzi największy majątek. 

Gra pozwala zaobserwować takie zjawiska jak: podaż, popyt, negocjacje handlowe itd. Celem jej twórców była m.in. nauka logicznego myślenia i planowania. Ponieważ gra toczy się w czasie rzeczywistym jest dla uczestników angażująca i wywołuje silne emocje.

Rozgrywki, które odbyły się w pałacu w Nakle Śląskim, tarnogórski PUP przeprowadził po raz trzeci. Wzięły w nich udział dwuosobowe drużyny, które reprezentowały 15 szkół podstawowych powiatu tarnogórskiego. Wśród zaproszonych gości byli także Marek Hernas - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach i Piotr Lichota - twórca i prezes tarnogórskiej firmy Profilnet, producenta m.in. stolarki otworową, rolet i żaluzji.

- Pierwsza moja praca, to była praca w kinie, gdzie sprzedawałem napoje i popcorn. Pamiętam, że wtedy stawka minimalna za godzinę wynosiła 3,50 zł. Byłem jeszcze na studiach. Czy musiałem wtedy pracować? Nie musiałem, ale zawsze chciałem sam coś robić - mówił Piotr Lichota.

Swoją firmę otworzył w 2013 roku, jak wspomina - w kuchni przy stole. - Pracowałem od rana do wieczora - opowiadał. Na początku zajmował się zakupem stolarki okiennej, rolet i sprzedażą ich za granicę. Jednak cały czas myślał o uruchomieniu produkcji. Firma się rozwijała i udało się zrealizować to marzenie. Dzisiaj Profilnet jest uznanym producentem nowoczesnych systemów okiennych i drzwiowych. - Część z was zapewne zostanie przedsiębiorcami. Mogę was zapewnić, że w życiu nic samo nie spada z nieba. Wchodząc na rynek pracy, trzeba bardzo dużo z siebie dać - mówił. 

Zwycięskie drużyny:

I miejsce i tytuł Powiatowego Mistrza Biznesu - zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. T. Christopha w Miasteczku Śląskim w składzie: Milena Miara i Zuzanna Jelonek. Opiekun: zespołu Monika Dzierla-Waśko.

II miejsce i tytuł Pierwszego Wicemistrza Biznesu - zespół ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowskich Górach w składzie: Wiktoria Patoń i Olaf Wylężek. Opiekun: Magdalena Węgielska-Tabiś.

III miejsce i tytuł Drugiego Wicemistrza Biznesu - zespół ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Tąpkowicach w składzie: Martyna Sojka i Alicja Całka. Opiekun: Michał Krzyżanowski.

Na zwycięzców czekały nagrody w postaci bonów do EMPIK-u i gadżetów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta tarnogórski Adam Chmiel.

(tekst promocyjny )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%