W sobotę, 2 lipca odbędzie się pokaz mappingowy "Miłość Blanki i Guida". Opowiada historię, na podstawie której można napisać scenariusz kasowego filmu.
Blanka de Paiva. Już samo jej imię i nazwisko to powód do spekulacji i plotek. Ani to bowiem Blanka, ani szlachcianka. Therese Pauline Blanche Lachmann była córką żydowskiego krawca z Nysy. Skąd więc szlacheckie "de Paiva"? Z jednodniowego (ponoć) małżeństwa z portugalskim markizem de Paiva. Podobno po spędzonej wspólnie poślubnej nocy obydwoje małżonkowie stwierdzili, że dostali wszystko, czego chcieli. Kobieta kochała luksus. Pałac, jaki Guido von Donnersmarck kazał dla niej wybudować w Świerklańcu, miał przyćmiewać pałac cesarski.
Ich historię opowiada pokaz mappingowy "Miłość Blanki i Guida", na który Stowarzyszenie Wrazidlok zaprasza do Świerklańca. W sobotę, 2 lipca o godz. 20 i 22.30 będzie oprowadzanie po Pałacu Kawalera, o godz. 21.00 występ chóru mieszanego Klaster, pokaz widowiska mappingowego rozpocznie się o godz. 22.
W pokazie w roli narratora wystąpi Mirosław Neinert, głosem Blanki czaruje Barbara Lubos, zaś w rolę Guida wcieli się Robert Talarczyk.
Pokaz mappingowy "Miłość Blanki i Guida" został sfinansowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022"
Po premierze pokaz na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu będzie prezentowany codziennie 30 min. po zachodzie słońca.
[ZT]34282[/ZT]