Już po raz piąty Tarnogórskie Centrum Kultury weźmie udział w projekcie Teatr Polska. Nie trzeba będzie wyjeżdżać z Tarnowskich Gór, żeby zobaczyć ciekawe i ambitne spektakle. W dodatku w przystępnej cenie, bo bilety kosztują 25 zł.
– Celem projektu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. W tym roku zaprezentujemy widzom trzy spektakle - zapowiada Krzysztof Stręcioch, kierownik działu komunikacji i promocji w TCK.
W niedzielę, 1 października, o godz. 19 w TCK będzie można zobaczyć "Kafkę" Teatru Ósmego Dnia. Spektakl składa się z poruszających, mniej znanych tekstów Franza Kafki, którego setna rocznica śmierci przypada w 2024 roku.
"Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. Jest przecież tym – czytamy w Dziennikach – który umarł za życia i który właściwie pozostał przy życiu. W jego obserwacjach znajdziemy z jednej strony poczucie zagubienia kogoś, kto stracił swój kompas. Z drugiej – nie dającą się stłumić wesołość człowieka, który wie, że nie ma już nic do stracenia" - piszą twórcy.
Brak definitywnych zakończeń w tekstach Franza Kafki uznali za atut. Jak przełożą go na język sceniczny, będzie można przekonać się w niedzielę, 1 października.
W czwartek, 5 października Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprezentuje w TCK spektakl "Wolne ciała". Widzowie mogą spodziewać się tańca, granej na żywo muzyki perkusyjnej, performansu, a sam spektakl miesza ze sobą elementy groteski, tragedii i komedii.
"W rytmie transowej perkusji przywołujemy taniec, który nawiedza i transformuje nasze ciała. Nasz indywidualny demoniczny cień spotyka się w kolektywnym zgromadzeniu, by poprzez wspólny ruch karmić to, co w nas samych budzi lęk. Jesteśmy w otwartości doświadczania, w poruszeniu i pożądaniu, w nagłej zmianie wyrazu twarzy, w załamaniu się języka i głosu. Śmiech i płacz upodabniają się do siebie. Ostatecznie wybieramy śmiech, ekstrawagancką, irracjonalną, niepohamowaną siłę, która, jak pisał Nietzsche, igra ze wszystkim, co dotąd święte, z dobrym, nietykalnym, boskim" - piszą twórcy.
Ostatnia propozycja adresowana jest do młodzieży, ale i do widzów dorosłych. W sobotę, 18 listopada, będzie można zobaczyć "Symulator" Białostockiego Teatru Lalek. "Symulator" powstał na podstawie wywiadów z uczniami szkół średnich w dwóch czeskich miastach: w Pilźnie i Plasach. Reżyser Tomsa Legierski oraz dramaturg Petra Kosova przeprowadzili serię dyskusji z uczniami w wieku od dwunastu do szesnastu lat o tym, czego doświadczają, kiedy czują się zdradzeni, co odbierają jako niesprawiedliwość, co ich boli i co postrzegają jako przeszkody w komunikacji z dorosłymi. Spotkali się także z nauczycielami, psychologami szkolnymi i rodzicami. Wspólnie z polskimi aktorami, ożywili własne wspomnienia i doświadczenia oraz szukali sposobów na zrozumienie nastolatków – zarówno polskich, jak i czeskich. Dorastanie jest procesem skomplikowanym, zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.
Bilety na wszystkie spektakle w cenie 25 zł są dostępne w kasie biletowej oraz na www.tck.net.pl.
Czytaj także:
Tarnowskie Góry. Katarzyna i Mikołaj Kowalikowie w Dzień Dobry TVN
Tarnowskie Góry. Zderzenie samochodu z hulajnogą
[ZT]43704[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz