Rodzinne Grzybobranie to sztandarowa impreza Stowarzyszenia "Nasze Kalety". W tym roku organizowana jest jubileuszowa edycja.
Odbywało się w różnych dzielnicach Kalet, i choć bywały edycje, gdy grzybów było jak na lekarstwo, zawsze dopisywała publiczność i była dobra zabawa. Poza rozrywką stawiano także na edukację przyrodniczą, co w przypadku grzybów ma kolosalne znaczenie, taka wiedza może uratować życie. Impreza podobnie jak wiele innych przedsięwzięć stowarzyszenia, miała za zadanie promować ekologię.
Największym echem odbiła się trzecia edycja rodzinnego grzybobrania. Podczas niej podjęto próbę pobicia rekordu Guinnessa na jak największą liczbę osób grających jednocześnie w grę planszową. "Nasze Kalety" wydały grę "Tropem dębowego liścia".
– Zabrakło niewiele, bo 100 osób, by padł rekord – mówi Radosława Radziwończyk-Gabryś, sekretarz Stowarzyszenia "Nasze Kalety".
Z imprezą związali się m.in. grzyboznawca Justyn Kołek czy pasjonat przyrody Czesław Tyrol. Rodzinne grzybobrania stały się na tyle rozpoznawalne, że zdobyły certyfikat Marka Lokalna 2018, uzyskany w konkursie organizowanym przez lokalne grupy działania Leśna Kraina Górnego Śląska i "Brynica to nie granica".
Na jubileuszową edycję grzybobranie wraca tam, gdzie impreza się zaczęła. W 2011 r. I Rodzinne Grzybobranie odbyło się w Zielonej. Tegoroczna edycja zostanie zorganizowana 3 września na terenie Ośrodka "Domki nad jeziorem". Partnerem imprezy są Lasy Państwowe.
X Rodzinne Grzybobranie rozpocznie się o godz. 14.
– W programie są konkursy, warsztaty, można będzie zobaczyć wystawę i wysłuchać prelekcji Justyna Kołka czy odwiedzić miasteczko sportowe Karola Nowakowskiego Koski Trenuje, a tam między innymi będą aktywności przeznaczone dla dzieci z niepełnosprawnością – zapowiada Radosława Radziwończyk-Gabryś.
Gośćmi grzybobrania będą uczestnicy III Ogólnopolskiego Zlotu Perthes Polska. W trakcie imprezy przyjaciele Amelki Kandory zorganizują kiermasz ciast i loterię fantową, z której dochód w całości przeznaczony zostanie na jej leczenie i rehabilitację.
Na godz. 15.30 zaplanowano pogadankę przyrodnika Czesława Tyrola, który poprowadzi też konkursy z nagrodami.
– Jak zawsze będą z nami Monika i Adam Ilga. Tarnogórska Drużyna Łucznicza zorganizuje turniej łuczniczy ze szkoleniem, podziałem na grupy wiekowe i płeć. Będzie można potrenować, a potem zdobyć medale i dyplomy. Początek o godz. 15. Zapisy na miejscu. Udział bezpłatny – mówi Radosława Radziwończyk-Gabryś.
O godz. 15 rozpoczną się warsztaty wikliniarskie. O 16.30 będą zawody w noszeniu żon, a dla zwycięzców vouchery do sklepu Bielizny Catrin. O godz. 17 będzie konkurs na strój grzybiarza.
O 17.30 Tyskie Koło Łowieckie Kania zaprosi na stanowisko myśliwskie, gdzie będzie wystawa zwierząt oraz degustacja potraw z dziczyzny.
– Około godz. 18 przewidujemy rozstrzygnięcia konkursów, w tym trwającej od początku sierpnia gry terenowej Tropem Dębowego Liścia II. Wręczymy nagrody wygrane w turniejach i konkursach, zwłaszcza konkursie grzybowym. Zostanie także wręczona Nagroda specjalna prezesa Stowarzyszenia "Nasze Kalety", którą staramy się uhonorować osoby wspierające działalność naszej organizacji – mówi Radosława Radziwończyk-Gabryś.
O godz. 19 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru, wystąpi Naira Ayvazjan.
Czytaj także:
Trujące są smaczne. Jak je rozpoznać? Radzi grzyboznawca Justyn Kołek
Podziwiać czy tępić? Czy nutrie opanują stawy w Zielonej? Czy zagrażają rodzimej faunie
[ZT]28988[/ZT]