Zostało mało czasu!
0
0
dni
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
Daj bliskim chwilę,
którą zapamiętają
Kup prezent
Zamknij

Szkoła w Świerklańcu ma 100 lat

J.M. 14:00, 08.12.2022 Aktualizacja: 08:57, 25.10.2025
Skomentuj Świerklaniec Na uroczystość 100-lecia szkoły przybyło wielu gości. Fot. Jarosław Myśliwski Świerklaniec Na uroczystość 100-lecia szkoły przybyło wielu gości. Fot. Jarosław Myśliwski

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu obchodzi 100-lecie. 25 listopada odbyła się akademia jubileuszowa.

W czerwcu 1922 r. przyłączono część Górnego Śląska do Polski, a niedługo potem w  Świerklańcu powstała polska szkoła. Zajęcia zaczęły się we wrześniu.

– Chodziły na nie wiejskie dzieciaki, często bose, źle odziane, bez wyposażenia szkolnego. Garnęły się nie tylko do nauki, ale też do działalności w drużynie harcerskiej, kółku śpiewaczym czy Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół". W latach 20. tamtego wieku uczyły się tu prawie trzy setki dzieciaków – powiedziała Kunegunda Trynkos, która kiedyś przychodziła do tej szkoły jako uczennica, po latach jako rodzic i nauczycielka, a od 15 lat jest dyrektorem.

Obecny budynek szkolny przy ul. Młyńskiej wzniesiono w latach 60. W latach 90. wrócono do patrona - Adama Mickiewicza. Szkoła nosiła jego imię już w latach 30. co potwierdzają świadectwa szkolne z tego okresu.

Zmieniały się systemy kształcenia: z 7-klasowej szkoła stała się 8-klasową, potem 6-letnią i gimnazjum, by wrócić do 8-letniej nauki. W 2011 r. nadano świerklanieckiej placówce sztandar. Od 2018 r. funkcjonują oddziały przedszkolne. Ciekawą historię szkoły prezentowały wystawy okolicznościowe.

– Szkoła podstawowa w Świerklańcu nigdy nie bała się wyzwań, ma bogate tradycje, zawsze motywowała, mobilizowała i zobowiązywała. Jej istnienie to zasługa wielu osób nie tylko ze Świerklańca i nie sposób wymienić ich wszystkich, bo na przestrzeni 100 lat było ich bardzo wiele – powiedział Marek Cyl, wójt Świerklańca.

W czasie uroczystości życzenia składało wiele osób, m.in. starosta Krystyna Kosmala i przedstawiciel śląskiego kuratora oświaty.Wcześniej, w kościele pw. Chrystusa Króla, odprawiono mszę św.

[FOTORELACJA]27267[/FOTORELACJA]

Czytaj też:

Jarmark świąteczny w Świerklańcu. Aż 45 wystawców

Pracownicy stają w obronie dyrektora. Proszą o wsparcie protestu

[ZT]39083[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%