Pięknie udekorowane stoły, nęcące zapachy, pyszne jedzenie, a do tego nalewki. Wczoraj w Bibliotece i Ośrodku Kultury w Tąpkowicach zorganizowano Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych i Tradycyjnych. W roli głównej „wystąpiła” wieprzowina.
W konkursie wzięło udział 12 kół gospodyń wiejskich i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Komisja konkursowa oceniała nie tylko smak potraw, ale także to, jak je podano i jak udekorowano stół. Liczyły się również nawiązania do regionalnych smaków, nazw, przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
[FOTORELACJA]28145[/FOTORELACJA]
Jak mówili organizatorzy, na Śląsku najczęściej jadano kiedyś właśnie wieprzowinę. Była i smaczna, i dawała dużo energii. Mówiono na przykład, że powinni ją jeść górnicy. Z jednej strony miała dawać siłę do pracy, z drugiej tłuste potrawy miały chronić przed gruźlicą i reumatyzmem.
Oczywiście w zamożnych domach mięsa jadano więcej, w biedniejszych – mniej. W tych pierwszych świniobicie było 2-3 razy w roku, a drugich – tylko raz. Z reguły po dniu św. Marcina. Świnie hodowano i na wsi, i w mieście.
[WIDEO]730[/WIDEO]
Uczestnicy konkursu przygotowali smaczne i nieraz pięknie się prezentujące potrawy z wieprzowiny. Członkowie jury pytali o popisowe dania, ale trudno było o jednoznaczną odpowiedź. Dania przygotowywały różne osoby i każda robiła to najlepiej, jak potrafiła.
Można było spróbować m.in. ciastek na skwarkach, golonki w piwie z ciapkapustą, zwaną też ciaperkapustą, pasztecików z wieprzowiną, jabłkiem i czarnym sezamem, chipsów ze świńskich uszu, karczku w rękawie, żeberek z kością, karminadli, krokietów, rolady z kyjzom na sznita. Były aromatyczne zupy, ale i nalewki. Uwagę zwracała wieprzówka, zrobiona z wieprzków oczywiście, czyli po prostu z agrestu.
Wyniki konkursu podamy niebawem.
Konkurs zorganizowali Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nakle Śląskim.
Czytaj też:
Szykuje się jarmark adwentowy w parku
Piekarskie Forum Kobiet zaprasza na spotkanie
Nie będą działać światła na ruchliwym skrzyżowaniu
Radzionków. Szkoła Zamkowa ma nową siedzibę
[ZT]45409[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz