Zamknij

Pamięci dr. Józefa Potyki. IPN udekorował jego grób w Tarnowskich Górach znakiem pamięci Tobie Polsko

17:01, 16.10.2024 J.M.
Tarnowskie Góry. Pamięci dr. Józefa Potyki. IPN udekorował jego grób godłem Tobie Polsko. Fot. IPN Tarnowskie Góry. Pamięci dr. Józefa Potyki. IPN udekorował jego grób godłem Tobie Polsko. Fot. IPN

We wtorek na cmentarzu św. Anny w Tarnowskich Górach odbyła się uroczystość odsłonięcia nowo wyremontowanego grobu śp. dr. Józefa Potyki oraz oznaczenia znakiem pamięci "Tobie Polsko".

Dr Józef Potyka urodził się 5 sierpnia 1886 r. w Gliwicach-Łabędach, studiował prawo na uniwersytetach we Wrocławiu i Berlinie, uzyskując w 1913 r. stopień doktora. W 1919 r. zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, pracował w komisariacie plebiscytowym w Bytomiu, podczas III powstania śląskiego organizował sądownictwo polowe i pełnił funkcję szefa nowo utworzonego Departamentu Spraw Wojskowych przy Naczelnej Komendzie Wojsk Powstańczych. 

26 czerwca 1922 r. jako starosta powiatu świętochłowickiego, przejął formalnie władzę w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) z rąk kontrolera Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej kapitana Pinauda. 

"Kraj, w który Wojsko Polskie wkracza, jest klejnotem w koronie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej nie tylko ze względu na skarby, jakie mieści w swoim łonie, lecz także ze względu na serce ludu, które tak tęskniło za Polską i które nie dało wyrwać sobie gorącej miłości do wielkiej Ojczyzny Polski. Wprawdzie pewna część ludności niezupełnie jeszcze odczuwa tak gorące tchnienie, gdyż system pruski stosowany dotychczas wiele zepsuł. Toteż tem większe zadania czekają dzisiaj na Polskę, gdyż chodzi o zdobycie serc tych, którzy stoją dziś jeszcze na uboczu. A zatem "do broni", zdobywać serca naszych współbraci! Niech Wojsko Polskie będzie nie tylko siłą oręża, ale również siłą kulturalną. Niech żyje armia polska" – powitał dr Potyka wkraczające pod dowództwem gen. Kazimierza Horoszkiewicza do miasta pododdziały 75. Pułku Piechoty Wojska Polskiego.

Od 1927 r. pracował jako dyrektor Spółki Brackiej w Tarnowskich Górach. Po wybuchu II wojny światowej, spodziewając się represji ze strony okupanta, przeniósł się do Lwowa, gdzie współorganizował i prezesował Komitetowi Uchodźców ze Śląska. W 1940 r. zamieszkał w Krakowie, działał w ruchu oporu oraz strukturach polskiego państwa podziemnego. Aresztowany przez gestapo w 1943 r., został osadzony w więzieniu na Montelupich w Krakowie.

Po zakończeniu wojny powrócił do Tarnowskich Gór. Objął ponownie posadę dyrektora Spółki Brackiej, w 1950 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 15 października 1954 r. w Tarnowskich Górach.

Dr Potyka włączył się w starania grupy społeczników, z Józefem Piernikarczykiem i Alfonsem Kopią, zmierzających do utworzenia w mieście muzeum oraz zorganizowania z podziemi tarnogórskiej kopalni zabytkowej atrakcji turystycznej.

Piastował funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Powietrznej Państwa w Katowicach, był członkiem Związku Hallerczyków oraz Związku Powstańców Śląskich, prezesem Polskiego Związku Szachistów Województwa Śląskiego. 

 Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie złotym Krzyżem Zasługi na wniosek ministra pracy i opieki społecznej za zasługi przy odbudowie i organizacji ubezpieczeń społecznych.

Inicjatorem przypomnienia postaci dr. Józefa Potyki był prezes Fundacji Wspierania Szachów na Górnym Śląsku Mirosław Gnieciak. Nagrobek został ufundowany ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W uroczystości uczestniczyli m.in. Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, administrator parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach ks. Leszek Lepiorz, kierownik Działu Historii Muzeum w Tarnowskich Górach dr Krzysztof Gwóźdź, prezes Instytutu Tarnogórskiego i Muzeum dr hab. Marek Wroński, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowskie Góry Adam Mrugacz. Szczególnymi uczestnikami wydarzenia były cioteczne wnuczki śp. Józefa Potyki – Barbara Stanclik oraz Danuta Zemelka.

Czytaj też:

Honory dla powstańca śląskiego Pawła Gawlika z Rept Śląskich [ZDJĘCIA]

Radzionków, Orzech. Honory dla powstańca śląskiego

[ZT]55359[/ZT]

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%