Zamknij
REKLAMA

Z powodu obaw przed pandemią pacjenci nie zgłaszają się na badania profilaktyczne, a nowotwór nie poczeka. Lekarze zachęcają do wizyt

09:40, 15.02.2021 | W.H.
Skomentuj
REKLAMA

W Polsce rak zabija co roku ponad 100 tysięcy osób. Ta liczba pokazuje skalę problemu, dlatego rząd przedstawił założenia programu budowy Krajowej Sieci Onkologicznej.

W leczeniu nowotworów ma pomóc zwiększenie nakładów finansowych na ten cel. W 2021 r. będzie to ponad 12 mld zł. Do 31 marca 2021 r. ma zostać przygotowany projekt ustawy dot. Krajowej Sieci Onkologicznej. Wejście ustawy w życie jest planowane na 1 stycznia 2022 r. Wśród jej założeń jest wdrożenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, odwrócenie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce, czy też obniżenie społecznych kosztów obciążenia chorobami nowotworowymi.

Pieniądze są ważne, ale nie wystarczą. Równie ważne są regularne badania profilaktyczne. W ostatnich miesiącach z powodu obaw przed koronawirusem do szpitali zgłasza się o wiele mniej pacjentów. Niektóre placówki zanotowały spadek przyjęć nawet o kilkadziesiąt procent. W tarnogórskim szpitalu powiatowym na oddziale chirurgii ogólnej znajduje się pododdział chemioterapii. Na pacjentów czeka 7 łóżek. Tutaj nie odnotowano drastycznego spadku, ponieważ łóżko jest zajmowane tylko na czas podawania chemii. Inaczej jest w przyszpitalnej poradni onkologicznej. Najmniej pacjentów zgłaszało się w czasie największych ograniczeń, czyli w marcu, kwietniu oraz listopadzie ubiegłego roku.

- Nasz szpital działa już w pełni normalnie i o ile na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ciągle coś się dzieje, o tyle nie zauważamy szturmu na poradnie. Jesteśmy uzależnieni od lekarzy pierwszego kontaktu, którzy nadal wydają mniej skierowań niż jeszcze rok temu. Do tego dochodzi strach przed koronawirusem. Zachęcamy pacjentów do wykonywania badań profilaktycznych. Nowotwór nie poczeka i za kilka miesięcy możemy oglądać tragicznego skutki odkładanego na później leczenia – mówi Leszek Jagodziński, prezes szpitala.

W 2020 roku na onkologię w Polsce wydano 11,4 mld zł.

[ZT]29783[/ZT]

 

(W.H.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%