Waterjet stanowi ogólną nazwę procesu przecinania materiałów o grubości nieprzekraczającej 195 mm lub usuwania z ich powierzchni różnorodnych zabrudzeń przy użyciu wody o wysokim ciśnieniu. Do obróbki elementów wykorzystywany jest stół o wymiarach 4x2 m. Fachowcy używają ponadto specjalnej maszyny określanej jako wycinarka CNC. Inna nazwy waterjet to m.in. obróbka wodno-ścierna lub hydro-ścierna, a także abrasive water jet (AWJ).
Cała technologia koncentruje się na wykorzystaniu oksydanu w celu zwiększenia prędkości elementów służących do obróbki powierzchni materiału. Woda po przejściu przez odpowiednią dyszę stymuluje zasysanie ścierniwa do komory przeprowadzającej proces mieszania. Po połączeniu, woda oraz materiał obrabiający przechodzą do specjalnej tuby, a po jej uformowaniu powstaje struga mająca zdolność cięcia elementów o dużej grubości. Jej prędkość dochodzi nawet do 300 m/s.
AWJ jest niezwykle popularną metodą ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Dzięki niej możliwe jest cięcie zarówno miękkich, jak i twardych materiałów. W przypadku cienkich elementów wykorzystuje się jedynie oksydan, gdy obróbka wymaga większej energii konieczne jest użycie dodatkowych ziaren ściernych – granatu. AWJ pozwala na niezwykle precyzyjne cięcie m.in.:
· stali węglowej,
· kamieni naturalnych,
· konglomeratu,
· ceramiki,
· tworzyw sztucznych,
· szkła,
· stali nierdzewnej.
AWJ to nowoczesna i ekologiczna metoda dzięki wykorzystaniu niewielkich zasobów energii oraz braku ingerencji szkodliwych dla środowiska naturalnego środków chemicznych. Technologia stanowi świetną alternatywę dla cięcia plazmowego oraz laserowego ze względu na precyzję obróbki do 0,1 mm oraz możliwość wykorzystania większej ilości materiałów. AWJ znalazło swoje zastosowanie w profesjonalnym wzornictwie oraz pracach serwisowych.
Cięcie wodą nie jest metodą inwazyjną – strumień wody lub okysdanu połączonego ze ścierniwem nie prowadzi do mało estetycznych odkształceń elementów. Takie komplikacje często występują po obróbce termicznej, w której materiał narażony jest na działanie wysokiej temperatury.
Jakie inne zalety warto wskazać w kontekście technologii AWJ? Jedną z nich stanowi możliwość wykorzystania wielu głowic – w przypadku cięć plazmatycznego i laserowego ich liczba jest znacznie ograniczona. AWJ pozwala również na obróbkę materiału o kilku warstwach oraz zespolonych elementów. Dzięki metodzie można tworzyć różnorodne formy, co np. w przypadku plazmy jest niewykonalne.
Wśród innych wskazywanych przez specjalistów atutów AWJ warto wymienić:
· nieznaczne ubytki materiałów,
· nieutwardzanie elementów,
· zdolność obróbki powierzchni pokrytej rdzą.
Cięcie wodą to doskonała i niezwykle precyzyjna metoda obróbki zwiększająca efektywność prac serwisowych, budowlanych itp. Koszt usługi uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału oraz precyzji cięcia. Kryterium cenowe nie powinno być jednak decydującym czynnikiem wpływającym na wybór danej firmy. Warto sprawdzić, czy specjaliści znają właściwości różnorodnych materiałów, dbają o precyzję prac oraz czy wykorzystują nowoczesne maszyny CNC.