Sufity podwieszane mają wiele zastosowań. Aranżacje z użyciem takich konstrukcji można zobaczyć nie tylko w domach, ale również w przestrzeniach biurowych i handlowych. Nowoczesne sufity podwieszane umożliwiają ukrycie biegnącej pod stropem instalacji, wbudowanie systemu oświetleniowego oraz poprawienie akustyki wnętrza. Sufity podwieszane stanowią element dekoracyjny wnętrza. Pozwalają zmienić charakter pomieszczenia i zapewniają jego estetyczny wygląd. Konstrukcja taka składa się z odpowiedniego stelażu i płyt lub kasetonów. Może także mieć niestandardową formę, być wzbogacony o dodatkowe oświetlenie np. LED lub halogeny. Sufity podwieszane najlepiej sprawdzają się w wysokich wnętrzach.
Sufity podwieszane z płyt mocowane są na stelażu jedno- lub dwupoziomowym. Płyty przytwierdza się do konstrukcji nośnej za pomocą blachowkrętów. Stosowane są tu płyty kartonowo-gipsowe i gipsowo-włóknowe, najczęściej dostępne w postaci czworoboków o szerokości 1,2 m i szerokości około 2-3 m. Różnią się one między sobą ciężarem oraz odpornością na wilgoć. Płyty gipsowo-włókniste są cięższe od płyt G-K oraz są bardziej odporne na wilgoć. Stosując płyty na sufit, można wbudować w konstrukcję oświetlenie LED-owe lub halogenowe.
Sufity mineralne są wykonywane w technologii mokrej, która nosi także nazwę wet-felt. Jest stosowana najczęściej w obiektach użyteczności publicznej. W takich płytach są składniki organiczne tj. kreda, papier i krochmal, które są wymieszane włóknami mineralnymi. Dodatkowo są one wzbogacone o preparat bakteriobójczy.
Sufity Rockfon są innym rodzajem sufitów mineralnych, które stworzone są ze sprasowanej wełny mineralnej. Charakteryzują się znakomitymi parametrami termoizolacyjnymi oraz dźwiękochłonnymi.
Kasetonowe sufity Armstrong to rozwiązanie najczęściej spotykane w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gdzie mniejszą uwagę przywiązuje się do względów estetycznych, np. w supermarketach, biurach czy placówkach medycznych. Do zawieszonego rusztu z profili aluminiowych wkłada się w odpowiednich miejscach moduły, czyli lekkie, kwadratowe płyty oraz specjalne lampy.
Modułowe sufity OWA są jedynym na rynku rozwiązaniem, pozwalającym spełnić wymagania dotyczące akustyki pomieszczeń. Płyty stosowane w tym przypadku produkowane są w kilku wersjach, różniących się kombinacją współczynnika pochłaniania dźwięku i izolacyjnością akustyczną.
Sufity podwieszane oferują wiele możliwości i mogą być montowane w różnych pomieszczeniach. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną i dekoracyjną, ale pozwalają także na ukrycie różnych elementów (np. kabli, rur).