Nadwaga i otyłość to jedne z przyczyn występowania m.in. cukrzycy typu 2., miażdżycy, chorób serca czy udaru. Ryzyko rośnie jeszcze bardziej u seniorów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest podjęcie próby zrzucenia zbędnych kilogramów, co pozwoli zmniejszyć ryzyko występowania lub nasilenia wielu chorób przewlekłych. Najskuteczniejszym wyborem będzie dieta odchudzająca dostosowana do potrzeb seniorów. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie schudnąć w wieku seniorskim.
Szczególnie seniorzy powinni zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadmierna tkanka tłuszczowa prowadzi do zwiększenia lub nasilenia objawów różnych chorób przewlekłych. Dlatego coraz częściej lekarze specjaliści zachęcają seniorów do schudnięcia określonej liczby kilogramów. Głodówki i brak wiedzy na temat bezpiecznego chudnięcia mogą doprowadzić do niedoborów, utraty mięśni, a w konsekwencji do nasilenia objawów różnych chorób czy nawet do problemów z poruszaniem się i samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności. Dlatego każdy senior powinien poznać 4 zasady, które pomogą w bezpiecznym chudnięciu i przy okazji w dbaniu o własne zdrowie.
Dobrym rozwiązaniem może być też zamawianie diety odchudzającej dla seniorów od firmy cateringowej, przykładową ofertę można znaleźć na stronie https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/katowice/. Takie rozwiązanie sprawia, że senior może dopasować kaloryczność do swoich celów, a także zyskuje pewność, że jego dieta będzie odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Dzięki temu chudnięcie będzie przyjemniejsze, efektywniejsze i bezpieczniejsze.
Regularność to bardzo ważne zalecenie, którego niestety seniorzy często nie przestrzegają. Wbrew pozorom proces chudnięcia staje się znacznie skuteczniejszy, gdy jesz o stałych porach. Dieta dla seniora powinna składać się z minimum trzech posiłków. Do tego warto przygotować sobie przynajmniej jedną zdrową przekąskę, np. między obiadem a kolacją.
Dieta seniora powinna być zbilansowana i składać się z takich elementów jak:
Wraz z wiekiem znacznie trudniejsze staje się rozpoznanie pragnienia, dlatego tak wielu seniorów ma problem z odwodnieniem organizmu. Właśnie z tego powodu ważne staje się wyrobienie nawyku picia wody. Pij powoli, małymi łykami, ale za to regularnie. Dzięki temu znacznie lepiej nawodnisz organizm. W ciągu dnia seniorzy powinni pić ok. 2 litry wody.
Cukier jest w niemal każdym produkcie, więc właściwie nie da się od niego uciec, ale celem seniora powinno być maksymalne ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych, które mają cukier na pierwszym miejscu w składzie. Należy wyeliminować z diety wyroby cukiernicze, słodycze itp.