Każdy, kto choć raz jechał pociągiem, wie, że czas w podróży może się dłużyć. Zwłaszcza gdy trasa jest długa, a widoki za oknem monotonne. Oto propozycje zabaw na długie godziny dla całej rodziny. Podróżujesz bez towarzystwa? Zaproś do gry współpasażerów!
Pamiętasz grę „Państwa – Miasta”? Jeśli masz za sobą nastoletnie obozy lub kolonie, to z pewnością wiesz, na czym polegała ta zabawa. Każdy z uczestników otrzymuje kartkę i długopis, na której tworzy tabelę z kategoriami. To np. państwo, miasto, rzeka, roślina, imię, przedmiot – liczba i rodzaj kategorii zależy tylko od was! Następnie jeden z graczy recytuje w myślach alfabet, a inny mówi „stop”. Każdy z graczy musi wymyślić słowo na literę, która została wylosowana. Jeśli jest unikalne, otrzymuje 10 punktów. Jeśli ktoś napisał to samo, otrzymują po 5 punktów, a jeżeli słowo jest błędne lub nie zostało wpisane, uczestnik pozostaje bez punktu. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.
Inną propozycją jest słynne „Czółko”. Kto oglądał film „Bękarty Wojny”, z pewnością kojarzy słynną scenę w barze, podczas której żołnierze grają właśnie w tę grę. W tej zabawie każdy gracz zapisuje hasło na karteczce i przyczepia ją na czole innego uczestnika. Gracz musi zgadnąć, co na niej jest, zadając pytania, a reszta uczestników może odpowiadać jedynie „tak” lub „nie”.
Ostatnią propozycją, którą możesz kojarzyć jeszcze z przedszkola, jest zabawa w „Głuchy telefon”. Pierwsza osoba wymyśla zdanie i szepcze je na ucho następnej – i tak po kolei Ostatnia osoba musi powtórzyć na głos, co usłyszała. Im więcej osób, tym zabawniej!
Planujesz podróż pociągiem z dzieckiem i martwisz się, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Niepotrzebnie! Czy wiesz, że w Pendolino dla rodzin z dziećmi do lat 6. są przeznaczone specjalne przedziały w pociągach? Pomyślano o wszystkim – taki przedział zlokalizowany jest tuż przy wyjściu z wagonu, więc nie trzeba się przepychać z bagażami i dzieckiem przez cały korytarz. W pociągach EIP znajduje się także łazienka z przewijakiem dla niemowląt i wagon gastronomiczny Wars. Takie udogodnienia można spotkać m.in, na trasie pociągu Kraków – Warszawa, Warszawa – Trójmiasto, Kraków – Świnoujście. Bilety na te i wiele innych połączeń kupisz np. na portalu EuroPodróże (lub w aplikacji mobilnej). W przypadku dodatkowych pytań odnośnie podróży z dziećmi pracownicy infolinii chętnie udzielą Ci więcej informacji.
Osobny przedział dla najmłodszych podczas długich tras to już połowa sukcesu. Reszta leży w rękach rodzica. Warto zabrać ze sobą różnego rodzaju zabawki, kolorowanki, karty z zagadkami, interaktywne książeczki, domino lub puzzle – wszystko, co przykuje uwagę młodego podróżnika na dłuższą chwilę. Warto zaopatrzyć się też w tablet lub telefon z grami i bajkami – nie zapomnij tylko o słuchawkach, aby nie przeszkadzać współpasażerom.
Nie masz ochoty na kreatywne spędzanie czasu w pociągu, albo chcesz się po prostu zrelaksować? Podczas podróży znajdziesz czas na obejrzenie dawno odkładanego serialu lub filmu albo przeczytanie nowo zakupionej książki. Jeśli chcesz korzystać z urządzeń elektronicznych, w każdym pociągu Pendolino (i w wybranych składach TLK, IC oraz EIC) znajdziesz gniazdka elektryczne, gdzie podładujesz sprzęt.
Dobrym rozwiązaniem może być również drzemka – przed podróżą warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę podróżną w kształcie rogala. Jeśli jednak zależy Ci na efektywnym wykorzystaniu czasu, rozważ wybór nocnego połączenia (o ile jest dostępne). Rezerwacja miejsca w przedziale z kuszetkami pozwoli Ci przespać całą trasę i dotrzeć na miejsce wypoczętym.