Zamknij

Komu Zielony czek? Fundusz czeka na zgłoszenia. Nagroda jest warta 10 tys. zł

09:43, 15.05.2022 .
Rozpoczął się nabór zgłoszeń do prestiżowej nagrody Zielonych czeków, przyznawanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fot. WFOŚiGW w Katowicach Rozpoczął się nabór zgłoszeń do prestiżowej nagrody Zielonych czeków, przyznawanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fot. WFOŚiGW w Katowicach

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do prestiżowej nagrody Zielonych czeków, przyznawanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Laureaci nagrody wyłaniani są w trakcie konkursu.

– To jest jeden z największych i najważniejszych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi. Ogromna liczba zgłoszeń, która każdego roku rośnie, pokazuje, że w społeczeństwie cały czas rośnie świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Zielone czeki to nagrody finansowe, ich wartość wynosi 10 tys. zł. Laureaci otrzymują też specjalne statuetki i dyplomy honorowe. Rywalizacja będzie się odbywać w czterech kategoriach. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca.

W konkursie mogą wziąć udział:

– w kategorii Ekologiczna osobowość roku: osoby fizyczne,

– w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza: gminy - wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu,

– w kategorii Inwestycja proekologiczna roku: beneficjenci pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy w 2021 roku zakończyli realizację zadania dofinansowanego ze środków funduszu (z wyłączeniem osób fizycznych),

– w kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej: organizacje pozarządowe (w rozumieniu ustawy z dnia 23.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) z terenu województwa śląskiego prowadzące działalność proekologiczną.

Nagrody w konkursie przyznawane są za działania czy zadania realizowane w roku 2021. Poza tym kapituła konkursu może przyznać również wyróżnienia oraz nagrodę specjalną.

Pierwsze Zielone czeki z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 28 lat temu, w 1994 roku. Wśród laureatów są zarówno pasjonaci ochrony środowiska - naukowcy, nauczyciele i dziennikarze, ale także przedsiębiorcy, miasta i stowarzyszenia.

W ubiegłym roku na konkurs wpłynęły 43 zgłoszenia. W kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza" wyróżnienie otrzymał m.in. Świerklaniec. Dyplom odebrał wójt Marek Cyl.

W kategorii "Inwestycja proekologiczna roku" kapituła wyróżniła Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za Oblackie Centrum Młodzieży Niniwa w Kokotku. Dyplom odebrał ks. Tomasz Maniura.

W kategorii "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej" wyróżnienie otrzymało m.in. koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kaletach. Dyplom odebrał prezes Robert Kuder. Było to kolejne wyróżnienie w tym konkursie dla wędkarzy z Kalet. W 2018 r. nagrody indywidualne odebrali Robert Kuder i Jerzy Pakuła, wiceprezes Koła PZW w Kaletach. Otrzymali Zielone czeki za "całokształt działalności proekologicznej, przede wszystkim edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców miasta Kalety".

 

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]35588[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%