Zamknij

Aleja Dębów w Truszczycy. Dwadzieścia nowych pomników przyrody

07:00, 12.10.2022 ok. 2 min. czytania
W Truszczycy znajduje się stanica rowerowa, którą otaczają rozłożyste dęby i pnie kolosów, które dokonały swego żywota. Fot. Jarosław Myśliwski W Truszczycy znajduje się stanica rowerowa, którą otaczają rozłożyste dęby i pnie kolosów, które dokonały swego żywota. Fot. Jarosław Myśliwski

W Kaletach przybędzie pomników przyrody. Ochroną prawną ma zostać objętych kolejne 20 dębów w Truszczycy.

O ustanowienie nowych pomników przyrody zwróciło się do Rady Miejskiej w Kaletach Nadleśnictwo Świerklaniec.

– Rada miejska zaopiniowała wniosek pozytywnie, ale postawiła dwa warunki – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.

Pierwszy to przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych na tych drzewach, które zagrażają bezpieczeństwu, a drugi to inwentaryzacja drzewostanu. Magistrat Kalet liczy na pomoc Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach na utrzymanie nowych pomników przyrody w dobrym stanie.

W ubiegłym roku fundusz wsparł Kalety dotacją na zabiegi pielęgnacyjne kaletańskich pomników przyrody – Alei Dębów w Truszczycy oraz cisa Donnersmarcka w Jędrysku. Wykonano cięcia sanitarne, korekty koron drzew, założono wiązania itd. Kalety otrzymały wtedy z WFOŚiGW w Katowicach przeszło 55 tys. zł.

W Truszczycy powstała kiedyś z pomocą WFOŚiGW w Katowicach ścieżka edukacyjna Aleja Dębów. Ma długość około 3 km.

"Główną atrakcją alei są zabytkowe dęby szypułkowe, szacowane na 300 do 600 lat. Cała trasa wpisana została na listę obiektów prawnie chronionych, a w 1989 roku dęby wpisano do rejestru pomników przyrody. Drzew jest sporo, a poza główną aleją znajdują się jeszcze trzy boczne odnogi kierujące się w głąb lasu, wokoło których także rosną długowieczne dęby. Szczególną atrakcją turystyczną są okazy o pustych pniach, tworzących niejako jamę mogącą pomieścić dorosłego człowieka. (...) Na terenach tych występuje także całe bogactwo tutejszej fauny. Ciekawostką w skali województwa były niegdyś żółwie błotne, które dziś już, niestety, trudno spotkać" – czytamy w "Przewodniku po ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych w Kaletach".

W 2017 r. przy Alei Dębów w Truszczycy utworzono kolejną ścieżkę dydaktyczną. Ustawiono 10 makiet sporych rozmiarów grzybów: okazu dojrzałego, młodego oraz tablicy informacyjnej z ciekawym opisem poszczególnych gatunków: jadalnych i trujących, popularnych i tych rzadziej spotykanych. Wysokie na ponad metr grzyby to dzieło Ryszarda Wysockiego z Zielonej. Rzeźby przedstawiają: borowika szlachetnego, podgrzybka, maślaka, koźlarza czerwonego, kanię, kurkę, rydza, muchomora sromotnikowego i czerwonego oraz olszówkę. Utworzenie ścieżki dofinansował WFOŚiGW w Katowicach.


W 2017 r. przy Alei Dębów w Truszczycy utworzono kolejną ścieżkę dydaktyczną. Ustawiono 10 makiet sporych rozmiarów grzybów. Fot. Jarosław Myśliwski

 

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

 

 

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 100%
nie podoba mi się 0%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%