Tarnowskie Góry otrzymały 92 tys. zł dotacji na ochronę zieleni parku miejskiego. Pieniądze przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu na wspieranie Różnorodności biologicznej - Ochrona parków wpisanych do rejestru zabytków i parków o charakterze regionalnym. Park Miejski w Tarnowskich Górach jest jedynym w województwie śląskim, który wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z pierwszych w świecie terenów poprzemysłowych, które zostały zaadaptowane na potrzeby rekreacyjne społeczności lokalnej.
Wniosek Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach obejmował wykonanie cięć sanitarnych na 70 drzewach, cięć formujących na 140 drzewach, wycinkę 50 obumarłych drzew. W parku rośnie sporo kasztanowców, które zaatakował szrotówek kasztanowcowiaczek.
– Wniosek obejmuje ochronę 90 drzew tego gatunku, zakup i montaż 360 dyspenserów oraz 180 sztuk środków owadobójczych – mówi Adam Mrugacz, naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Zakres robót, obejmujący także przyszły rok, zostanie dostosowany do wysokości przyznanej dotacji i rozstrzygniętego przetargu na prace pielęgnacyjne w parku.
Park Miejski w Tarnowskich Górach został założony w 1903 roku na terenach pogórniczych, z inicjatywy ks. Franciszka Kokota, proboszcza parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, oraz burmistrza Richarda Otte.
"Ksiądz kupił za własne pieniądze kawałek gruntu z pokopalnianymi warpiami, leżący na południe od drogi prowadzącej z miasta do Starych Tarnowic. Niegdyś prowadzono tam prace wydobywcze. Po ich zakończeniu pozostał niezagospodarowany nieużytek z dość księżycowym wyglądem. Do inicjatywy założenia parku zapalił się także ówczesny burmistrz Ryszard Otte. Na obszarze ponad 11 ha wytyczono alejki i place. Pofałdowany teren pozostawiono, nieco tylko go wyrównując. Niewielkie wzgórza wykorzystano jako element krajobrazu, aby postawić na nich altanki czy punkt widokowy. Wybudowano staw z fontanną. Wytyczono trawniki, na których zasadzono tzw. dywany kwiatowe. Całość oczywiście szczodrze obsadzono drzewami i krzewami" – informował na łamach "Gwarka" w 2011 r. dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.
U podnóża pagórka na którym stoi altana widokowa, ustawiono pergolę różaną. Obecnie nie wiadomo co z nią zrobić, bo miejsce to zacieniają drzewa, które urosły w czasie minionego wieku i warunki dla uprawy kwiatów znacząco się pogorszyły. Do dziś funkcjonują założone na początku XX wieku korty tenisowe. U wejścia do parku na głazie narzutowym umieszczono tablicę z wierszem w j. niemieckim mistrza pocztowego Hildebrandta. W 1925 r. została zmieniona na nową z wierszem autorstwa Jana Nowaka:
"Niech pocieszy cię śpiew ptaków,
Niech pokrzepi cię woń krzaków,
Uraduj się nad cnym kwiatkiem,
Nad fijołkiem i bławatkiem!
Lecz nie zrywaj ani trawki,
Ni kwiateczka dla zabawki!
Wszak dla wszystkich ptaszek śpiewa,
Kwitną kwiaty, krzewy, drzewa
Aby poznał wszelki lud
Jak wspaniały Boży cud!"
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.