Zamknij

Bezpłatne warsztaty ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

17:00, 28.02.2024 J.M.
Warsztaty Co w wodzie rośnie, pełza i pływa są adresowane do uczniów klas III – VIII szkół podstawowych. Celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z roślinami i zwierzętami żyjącymi w środowisku wodnym. Na zdjęciu nutria sfotografowana na brzegu stawu w Zielonej . Fot. Jarosław Mysliwski Warsztaty Co w wodzie rośnie, pełza i pływa są adresowane do uczniów klas III – VIII szkół podstawowych. Celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z roślinami i zwierzętami żyjącymi w środowisku wodnym. Na zdjęciu nutria sfotografowana na brzegu stawu w Zielonej . Fot. Jarosław Mysliwski

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza na warsztaty. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udział w nich jest bezpłatny.

Warsztaty przyrodnicze adresowane są do przedszkolaków i uczniów, trwają trzy godziny lekcyjne (2 godz. 15 min.) i odbywają się w ogrodzie botanicznym oraz w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie. Część zajęć odbywa się w profesjonalnym laboratorium, które posiada 16 samodzielnych stanowisk.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Rezerwacja terminów pod numerem 534-994-5-77 (od poniedziałku do czwartku w godz. 7–15).

W marcu ŚOB zaprasza na warsztat "O drzewach na przedwiośniu" dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Co to jest przedwiośnie i wczesna wiosna? A jak rozpoznawać gatunki drzew, gdy nie mają jeszcze liści? Okazuje się, że to nie takie trudne... Zresztą nie wszystkie drzewa w marcu nie mają liści, a wiele z nich już kwitnie. 

W kwietniu i maju odbędą się warsztaty:

Jak obserwować przyrodę – dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkolnych. Uczestnicy uczą się gdzie, kiedy i jak odnajdywać różne gatunki roślin i zwierząt. Podczas spaceru po ogrodzie botanicznym wykorzystują dostępne przyrządy i narzędzia (m.in. lupa, lornetka), tak aby móc w pełni zaangażować się w warsztaty i samodzielnie tropić tajemnice natury.

 – Tropem wiosny – dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkolnych. Uczestnicy poszukują charakterystycznych gatunków roślin oraz zwierząt zwiastujących wiosnę. A przy tym wąchają, dotykają i smakują wiosny...

 – Mali ogrodnicy – dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkolnych. Na warsztaty składa się kilka części, których zakres jest realizowany w różnym stopniu, zależnie od aktualnych warunków pogodowych. Są to m.in.: pogadanka nt. pracy ogrodnika wraz z praktyczną prezentacją ogrodniczych narzędzi, obserwacje nasion oraz innych części roślin służących do rozmnażania, posianie nasion/posadzenie sadzonek wybranych gatunków, które można wraz z doniczką zabrać do domu, wizyta w ogrodowym warzywniku i sadzie, ekologiczne zasady uprawy ogródka, rola zwierząt w życiu roślin.

Matematyka w przyrodzie – dla zerówek oraz uczniów klas I – VI szkół podstawowych. Podczas warsztatów uczestnicy odkrywają związek między matematyką a przyrodą, zarówno w terenie jak i podczas zajęć w budynku Stacji Edukacji Ekologicznej.

 – Co w wodzie rośnie, pełza i pływa – dla uczniów klas III – VIII szkół podstawowych. Podczas prezentacji multimedialnej i pogadanki, uczestnicy poznają rodzaje ekosystemów wodnych (wody stojące i płynące), przykładowe gatunki fauny i flory wraz z ich przystosowaniami do życia w wodzie, a także znaczenie nawet niewielkich zbiorników wodnych dla przyrody. Młodsze dzieci  wykonują prace plastyczne, które zabiorą ze sobą dla utrwalenia wiedzy.

 – Przez łąki i pola – dla uczniów klas III – VIII szkoły podstawowej. Uczestnicy zajęć poznają różne zboża i rośliny oleiste – ich wygląd, nasiona i zastosowania, nie tylko w kuchni. Wyklejanie kart pracy oraz wyszukiwanie roślin i produktów aktywizuje dzieci, a pogadanka i zagadki weryfikują i poszerzają wiedzę uczestników także o innych roślinach i zwierzętach żyjących na łąkach i polach. Część praktyczna to spacer po ogrodzie botanicznym, dedykowany obserwacji tutejszych łąk i sąsiadujących z nimi pól uprawnych.

 – Ptasi świąt Księżej Góry – dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Co ptaki jedzą, gdzie zimują, gdzie gniazdują, jak im pomóc, jak nie zaszkodzić i mnóstwo innych ciekawostek. W zajęcia dla najmłodszych zostają wplecione przysłowia, zagadki, aktywność ruchowa lub artystyczna, w zajęciach z młodzieżą nacisk położony jest na biologię i ekologię ptaków.

 – Woda z kranu czy filtrowana – dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Woda to źródło życia. Czy woda płynąca z kranu jest zawsze przebadana i bezpieczna? Na warsztatach można zdobyć wiedzę jak mądrze używać wody. Uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia oceniające jej jakość (twardość) oraz zapoznają się z odczynem pH wody i najczęściej spożywanych napojów.

Gleba ciekawym materiałem badań dla chemika – dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. W laboratorium uczestnicy zapoznają się z właściwościami fizyko-chemicznymi gleby, a także dowiedzą się jaki jest ich wpływ na uprawę roślin.

Czy wiesz co jesz? – dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy wykonują preparaty mikroskopowe i oceniają jakość produktów spożywczych - miodów i jogurtów.

W maju i czerwcu ŚOB w Radzionkowie organizuje warsztaty:

Przedszkolaki na biwaku – dla przedszkolaków  oraz uczniów młodszych klas szkolnych. Jak prawidłowo wybrać miejsce na biwak, jak zorganizować obozowisko i co z sobą zabrać do lasu czyli wyruszamy pod namiot.

 – Ciężkie życie pająków – dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy omówią codzienne "obowiązki" pająków, postarają się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy... W trakcie zajęć omówione zostaną główne strategie polowań pająków sieciowych i niesieciowych (czemu towarzyszyć będą obserwacje pająków polujących na ofiary w terenie lub laboratorium).

 – Życie gleby – dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Wędrując po ogrodzie uczestnicy poprzez doświadczanie odgadują, czym jest gleba. W laboratorium mogą obejrzeć preparaty makro- i mikroskopowe organizmów glebotwórczych oraz zasiedlających gleby (mchów, porostów, grzybów, nicieni, dżdżownic, pajęczaków, skoczogonków) oraz dowiedzieć się, jaki one wnoszą wkład w jej powstanie.

 – Na skrzydłach i skrzydełkach - powietrzne podróże zwierząt i roślin – dla zerówek i klas I – VI szkół podstawowych. Uczestnicy zajęć dowiadują się m.in. ile skrzydeł mają owady i jak z nich korzystają, jakie są przystosowania ptaków do latania (m.in. budowa skrzydła i pióra), a także jak jedne z nich potrafią manewrować wśród gałęzi drzew, a inne podróżują na wielkie odległości, jak wyglądają i poruszają się skrzydła nietoperzy.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]47968[/ZT]

 

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%