Zamknij

Wojciech Sutor z Tarnowskich Gór nagrodzony Zielonym Czekiem

08:45, 22.06.2024 .
Wojciech Sutor z Tarnowskich Gór nagrodzony Zielonym Czekiem. Fot. WFOŚiGW w Katowicach Wojciech Sutor z Tarnowskich Gór nagrodzony Zielonym Czekiem. Fot. WFOŚiGW w Katowicach

Wojciech Sutor znany z inicjatyw na rzecz ochrony rezerwatu Segiet został uhonorowany  prestiżową nagrodą WFOŚiGW w Katowicach. Zielony Czek przyznano mu w kategorii  Ekologiczna osobowość roku. 

Gala "Zielonych Czeków 2024" odbyła się w czwartek, 20 czerwca w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

– Nagrody przyznawane są już od 30 lat za postawę proekologiczną oraz działalność prośrodowiskową. Otrzymują je osoby nietuzinkowe, instytucje i organizacje działające na terenie województwa śląskiego – powiedział prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel, który wraz z zastępcą Iwoną Gejdel-Targosz wręczał nagrody.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagrodził laureatów czekami o wartości 10 tys. zł, unikalną statuetką oraz dyplomem. W tym roku uhonorowano laureatów w 4 kategoriach. Przyznano również nagrodę specjalną.

Wojciech Sutor został laureatem w kategorii Ekologiczna osobowość roku za godną naśladowania postawę proekologiczną i wdrażanie w życie inicjatyw związanych z opieką nad rezerwatem przyrody Segiet.

Wojciech Sutor, prezes Fundacji Srebrne Buki jest inicjatorem powiększenia obszaru rezerwatu i jego otuliny. Wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO rezerwat znajduje się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. Do jego powiększenia - prawie trzykrotnie - doszło w ubiegłym roku. Co o tym przesądziło? – Głównym powodem poszerzenia rezerwatu jest potrzeba zachowania walorów kulturowych obszaru charakteryzującego się śladami długotrwałych przekształceń związanych z działalnością człowieka, w postaci dawnych wyrobisk górniczych rudy żelaza, galmanu, galeny, srebra, pozyskiwanych metodą odkrywkową – powiedziała w ubiegłym roku "Gwarkowi" Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.

– Przez ostatnie wieki las segiecki był eksploatowany i niszczony przez człowieka. Natura jednak powróciła na zdegradowany teren. Segiet, to zdaniem wielu przyrodników, najcenniejszy las Wyżyny Śląskiej – podkreślał Wojciech Sutor.

Największym walorem Segietu jest las bukowy - najstarsze drzewa liczą nawet 150 lat i sięgają wysokości prawie 40 metrów. Wiele z nich ma wymiary pomnikowe. Obwód największych dochodzi do 5 metrów. Rosną tam także okazałe jawory i świerki. Teren pokrywają zapadliska, głębokie leje (warpie), wały skały płonnej, usypiska i wystające z gruntu skały dolomitowe. Rezerwat obejmie zarastającą hałdę wapienia szarego.

Gdy informowaliśmy o inicjatywie poszerzenia rezerwatu, Wojciech Sutor opowiadał, że z rosnących w Segiecie roślin na uwagę zasługują przede wszystkim storczyki takie jak obuwik pospolity oraz licznie występujące buławniki: mieczolistny, wielkokwiatowy i czerwony, które są wymienione w czerwonych księgach dla województwa śląskiego i Polski. Jest tam jedyne na Wyżynie Śląskiej naturalne stanowisko tojadu dzióbatego, który jest rośliną górską. 

W rezerwacie można zaobserwować bogactwo owadów związane z martwym i rozkładającym się drewnem oraz żywiące się nimi ptaki. Spotkamy tu licznie dzięcioły: czarne, zielone, zielonosiwe, duże, średnie i dzięciołki. 

– W Segiecie występuje największa krajowa traszka, traszka grzebieniasta, która także znajduje się w czerwonej księdze naszego województwa – mówił Wojciech Sutor.

Na początku maja 2023 r. RDOŚ w Katowicach wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia szlaków w rezerwacie Segiet. Wydłużono przebieg Szlaku Powstańców Śląskich – jedynego jak do tej pory szlaku w rezerwacie Segiet oraz dodano dwa nowe szlaki tzw. szlak Banka oraz szlak północny biegnący w kierunku Bobrownik Śląskich i hałdy popłuczkowej. 

Niedługo potem RDOŚ Katowice wraz z Fundacją Srebrne Buki zorganizowały akcję edukacyjną w ramach kampanii #ChronimyRezerwaty oraz spacer po nowych szlakach.

 

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]51979[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%