Zamknij
Fot. Materiały prasowe

Płyta fornirowana: naturalna, praktyczna i niepowtarzalna

. 13:17, 30.06.2022 Aktualizacja: 13:23, 30.06.2022

Płyta fornirowana: naturalna, praktyczna i niepowtarzalna

Płyta fornirowana jest naturalna, niepowtarzalna i bardzo praktyczna. W świecie materiałów płytowych uchodzi za najbardziej naturalny wybór, który oferuje unikatowe zalety drewna, przy mniejszej wadze i łatwiejszej obróbce. O płytach fornirowanych, ich zaletach oraz konserwacji opowiadają eksperci z firmy JAF Polska - Rafał Pluta i Łukasz Walczak.

Drewno to materiał absolutnie wspaniały. Występuje naturalnie i posiada wrodzone zalety, których próżno szukać wśród laminatów. Rysunek drewna jest zawsze jedyny w swoim rodzaju. Prócz tego, materiał ten daje nam możliwość wielokrotnej renowacji oraz ponownego wykończenia. Jednak w meblarstwie rzadko korzystamy wyłącznie z litego drewna. Co więcej, takie rozwiązanie nie jest po prostu dobrym pomysłem. W świecie materiałów płytowych najbardziej naturalnym wyborem jest płyta fornirowana, która oferuje unikatowe zalety drewna, przy mniejszej wadze i łatwiejszej obróbce.

Idealne połączenie

W naturze nie spotkamy dwóch takich samych drzew, a w stolarstwie dwóch takich samych płyt fornirowanych. To właśnie dlatego, że fornir to nic innego, jak prawdziwe drewno. Niegdyś wykonywało się je samodzielnie, jednak wymagało to sporo wprawy oraz przede wszystkim czasu - m.in. na brzegowanie i zszywanie. Fornir nanosiło się ręcznie i docinało na zakładkę. Docierało, kleiło, szlifowało, okleinowało na gorąco, bejcowało, a na koniec pokrywało politurą. Teraz surowe płyty fornirowane mamy dostępne od ręki.

Płyty fornirowane to gotowy półfabrykat, który wykorzystamy zarówno do produkcji mebli, jak i do wykończenia wnętrz jako modne okładziny ścienne. Płyta wiórowa jest zwykle tańsza niż trójwarstwowa, a zarazem dostępna w większych formatach niż płyta stolarska.

- Większość popularnych środków posiada połowiczne działanie. Bejca wybarwia, ale nie chroni przed wilgocią i nie tworzy filmu. Lakier tworzy film ochronny, który zapewnia powłokę hydrofobową. Za to nie zabezpiecza drewna od wewnątrz w porach. Nie pozwala również na punktową renowację. Jeśli płyty fornirowane stosujemy na ścianach, gdzie mniej martwimy się ścieraniem, to do podbicia koloru wystarczy olej lub bejca. W innych przypadkach na koniec niezbędny będzie wosk twardy olejny bezbarwny. Dlatego optymalnym rozwiązaniem do tego typu powierzchni jest twardy wosk olejny Saicos. Na zewnątrz tworzy film oraz powłokę hydrofobową. Jednak wnika też w pory drewna i chroni je od środka. Pozwala również na miejscową renowację — zaleca Łukasz Walczak.

Wosk twardy olejny nabędziemy w różnych wariantach kolorystycznych oraz stopniach połysku.

Dobre na wszystko

Fornir to materiał niezastąpiony w produkcji instrumentów muzycznych oraz szkutnictwie. Płyty fornirowane upodobali sobie również sami stolarze. Od lat cieszą się one dużym zainteresowaniem w przemyśle meblarskim i nie tylko. Nic

[ZT]36774[/ZT]

, gdyż łączą namacalny urok drewna z uniwersalnym charakterem.

- Zaletami płyt fornirowanych jest ich naturalny wygląd i pochodzenie, a także skrócenie całego procesu produkcji, dowolność wykończenia warstwy zewnętrznej czy lakierowanie od wysokiego połysku po tępy mat. Jesteście ciekawi jak prezentują się na żywo? Zapraszamy do oddziałów w Gądkach i Robakowie obok Poznania oraz w Małopolu pod Warszawą – podsumowuje ekspert.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%