Loftowe, rozkładane czy typu smart, z ukrytymi schowkami. Stoły stały się ważnym elementem dekoracyjnym, dlatego już nie przykrywamy ich szerokim obrusem. A obok stawiamy krzesła, które mogą wyróżniać się odważnym kolorem czy metalową podstawą.
Najtrwalsze, ale też najdroższe są te z litego drewna. Na takim stole latami bez obaw możemy stawiać zarówno ciepłe, jak i zimne naczynia. Łatwo również przeprowadzić renowację takiego mebla. Inaczej w przypadku stołów z blatem pokrytym okleiną naturalną. Na takiej powierzchni naczynia warto kłaść na odpowiednich podkładkach. Najmniej odporne na uszkodzenia są stoły szklane. O ile prezentują się bardzo elegancko, wymagają częstego i dokładnego polerowania.
Złote podstawy i sztruksowe krzesła
Połączenie blatu z litego drewna lub marmurkowego, z płyty meblowej, z metalową, białą, czarną lub złotą podstawą – to najbardziej modne obecnie stoły loftowe. Na topie są też stoły okrągłe, ze szklanym lub lakierowanym blatem, na jednej efektownej nodze lub z podstawą w kształcie litery "X".
– Blat jest największą ozdobą stołu, dlatego odchodzimy od tradycyjnych obrusów, które go zakrywają. Modną i praktyczną alternatywą są podkładki imitujące drewno, materiałowe, z tworzyw sztucznych i malutkie bieżniki – wymienia Justyna Sok, doradca klienta w salonie Mekona Meble w Tarnowskich Górach.
Warto też wspomnieć o krzesłach, gdyż również w tym zakresie dokonało się kilka zmian. Krzesła nie tylko nie muszą pasować kolorystycznie do stołu czy kanapy, ale nawet do siebie nawzajem. Popularnym trendem jest zestawianie kilku neutralnych z dwoma w mocnym kolorze, z ozdobnym przeszyciem czy podłokietnikami.
– Coraz rzadziej sprzedajemy krzesła z ekoskóry. Klienci chętniej wybierają te tapicerowane, stawiając na tkaniny łatwe do czyszczenia. Popularnym materiałem są velvety i sztruks. Do łask wracają beże i brązy, nieraz w połączeniu z metalową czy złotą podstawą – wymienia Justyna Sok. – Ze względów praktycznych uznaniem cieszą się z kolei krzesła z "rączką" od góry. Łatwo je przenieść, jednocześnie nie dotykając siedziska.
Marmurkowy blat, czarna loftowa podstawa i krzesła obite sztruksem
Niewidoczne łączenia, ukryte przegródki
– Coraz większą popularność zyskują stoły rozkładane. Klienci chętnie zamawiają modele, w których na środku nie widać łączenia. Dzięki temu blat zawsze prezentuje się estetycznie – opowiada Justyna Sok,
Ilość rozwiązań stosowanych w stołach rozkładanych może zaskoczyć. Poza tymi klasycznymi, z wkładką schowaną pod blatem, możemy spotkać się z wkładem zintegrowanym z nogą stołu, przykręconym po bokach, z nogą wysuwaną z jednej strony, a także – w przypadku stołów kwadratowych – z blatem rozkładającym się niczym książka.
– To meble umożliwiające ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, stosowane zwłaszcza gdy nie dysponujemy przestronną jadalnią. Popularną wersją stołów rozkładanych są tzw. ławostoły, które dobrze sprawdzają się postawione tuż przy komplecie wypoczynkowym. Złożone, pełnią funkcję stolika kawowego – dodaje Justyna Sok.
Ciekawą propozycją będą również stoły typu smart, które po złożeniu przypominają zupełnie inny mebel, na przykład komodę. Często są wyposażone w dodatkowe szuflady, można też natrafić na modele przykręcane do ściany, które po złożeniu całkowicie "znikają" z pokoju.
[ZT]38323[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz