Zamknij

Jak zaaranżować kuchnię w stylu boho i japandi?

11:04, 28.04.2023 Aktualizacja: 11:18, 28.04.2023

Jak zaaranżować kuchnię w stylu boho i japandi?

Stosowanie tylko naturalnych materiałów, przytulność. „niedoskonałe” formy oraz oszczędne podejście do wykorzystania kolorów? A może cała gama kolorystyczna, bogactwo wzorów, faktur i tkanin, czerpiących motywów etnicznych i folkloru? Bez względu na to, czy bliżej nam do japandi czy boho, są to nurty, w których kuchnie stają się jedyne w swoim rodzaju. Co wyróżnia każdy z tych stylów wnętrzarskich? Jak według każdego z nich urządzić kuchnię?

Japandi to stosunkowo nowy styl, który charakteryzuje się nietypowym podejściem do form i kształtów. Północnoeuropejski minimalizm łączymy tu z „niedoskonałymi” oraz obłymi formatami. Tę wnętrzarską filozofię dobrze kojarzymy ze stylem skandynawskim, ponieważ stanowi ona połączenie nordyckiego „podejścia do życia” - hygge z japońskim wabi-sabi. Jak wyjaśnia Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK, w kuchniach urządzonych na styl japandi ważne są ciekawe formy i linie, delikatne kolory oraz elementy „z duszą” - najlepiej rękodzielnicze i maksymalnie czerpiące z natury:

- Ważna jest odpowiednia kolorystyka. W takich kuchniach spotkamy matową, zamkniętą zabudowę w kolorach pastelowego różu, błękitu, zieleni, a także skandynawskich bieli, beży, szarości i czerni. Do tego dobieramy faktury – im bardziej surowe, tym lepiej. Usłojone drewno, metal, marmur, ręcznie wyrabiana ceramika czy barwione na neutralne kolory szkło pięknie zaprezentują się tu nie tylko w formie dodatków, ale przede wszystkim akcesoriów kuchennych oraz zastawy – kubków, talerzy, mis lub słojów.

W ten nurt doskonale wpasują się również eleganckie, ukryte i wkomponowane w meble, energooszczędne sprzęty kuchenne – na przykład gazowe płyty ceramiczne – tym samym poszerzające wkład w ochronę środowiska i zmniejszające zużycie źródeł energii.

Po drugiej stronie - boho

Boho gości w polskich kuchniach już od dłuższego czasu. Dla wielu osób jest to „szersza” definicja japandi, bowiem japoński minimalizm można uznać za doskonałą bazę dla wnętrz boho. Tutaj jednak spotkamy o wiele więcej dodatków nawiązujących do wzorów etnicznych, ale wciąż bardzo naturalnych - trawy, susz, drewno oraz rękodzielnicze elementy, jak plecione makramy, wiklinowe lub rattanowe kosze, ceramika czy inne elementy uzupełniające stylistykę wnętrz.

Kuchnie boho urządzamy w kolorach beżu, brązu, bieli, żółci oraz zieleni. Stawiamy tu także na zabudowę z płyt fornirowanych w jasnych kolorach, które pozwolą na uwypuklenie bardziej kolorowych elementów wystroju. Oczywiście nie możemy zapomnieć o sprzętach AGD – są one proste, minimalistyczne, kompaktowe i zupełnie wtapiające się w tło, ale przy okazji bardzo funkcjonalne i nowoczesne. Jak w przypadku japandi, tak i tu chowamy je w zabudowie.

[ZT]41100[/ZT]

 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%