Zamknij

Czym się zajmuje proktolog?

14:33, 25.04.2024 Aktualizacja: 14:34, 25.04.2024

Proktologia jest jedną z mniej znanych dziedzin medycyny. Główną domeną specjalizacji jest diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. Czym dokładnie zajmuje się proktolog i kiedy należy umówić wizytę u specjalisty?

Czym zajmuje się proktolog? Z jakimi objawami należy udać się do specjalisty

Choroby końcowego odcinka układu pokarmowego, ich diagnostyka, leczenie i zapobieganie, to domena zainteresowania proktologii. Z pomocy specjalisty powinny skorzystać osoby, u których pojawiły się dolegliwości obejmujące ten fragment układu pokarmowego. Najczęściej pojawiają się ból oraz świąd okolic odbytu, a także pieczenie. Ale symptomów, które świadczyć mogą o chorobie jest znacznie więcej. Wizytę u proktologa umówić należy również wtedy, gdy pojawią się:

  • zaburzenia wypróżniania (przewlekłe biegunki lub zaparcia);
  • ból podczas wypróżniania;
  • krew lub śluz w stolcu;
  • utrzymujące się uczucie wzdęcia;
  • nietrzymanie stolca;
  • problemy z gazami.

Objawy nie zawsze sugerować mogą ciężką chorobę, ale nie można ich bagatelizować. Najlepiej jak najszybciej umówić wizytę u specjalisty we https://flebetica.pl/proktologia/.

Jakie choroby leczy proktolog?

Choroby, jakimi zajmuje się proktolog związane są z odbytem, odbytnicą i jelitem grubym. Mimo że wiele osób kojarzy proktologa jako lekarza zajmującego się nowotworami wspomnianego obszaru, ale jest to tylko jedna z wielu chorób. Poza rakiem odbytu czy okrężnicy, specjalista zajmuje się także przetokami odbytu, nietrzymaniem stolca, a także hemoroidami. Ostatnia z chorób jest dość powszechnym problemem, chociaż nie u wszystkich będzie ona przebiegała w taki sam sposób. U części osób powoduje jedynie mało intensywne objawy, natomiast u innych może przebiegać gwałtownie i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu, guzki, które powodują ból i pieczenie okolicy odbytu. Często odpowiadają również za krew w kale.

Przebieg wizyty u proktologa - jak się przygotować?

Pacjenci często odwlekają wizytę u lekarza, ponieważ wstydzą się przyznać do męczących dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że im dłużej problem nie będzie oceniony przez specjalistę, tym bardziej choroba rozwija się, a jej leczenie będzie trudniejsze. Pierwszym krokiem jest zatem pokonanie wstydu i lęku przed wizytą.

Podczas wizyty, w pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Jego celem jest ustalenie dolegliwości, z jakimi osoba zgłosiła się do gabinetu, a także ewentualnych chorób, które występowały w rodzinie pacjenta. Lekarza interesują nie tylko informacje, o wystąpieniu krwawienia z odbytu, bo ważne jest także jak często pojawia się symptom, jak intensywny jest. Od jakiego czasu występują dolegliwości, czy one się nasilają itp. Duże znaczenie ma także dieta i tryb życia, ponieważ i one wpływają na kondycję końcowego odcinka układu pokarmowego. W zależności od rodzaju objawów i hipotetycznych problemów, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania dodatkowych badań, w tym kolonoskopii lub rektoskopii. Uzyskany wynik pomoże właściwie postawić diagnozę i zaplanować leczenie.

Następnie lekarz wykonuje odpowiednie badanie, pozwalające ocenić stan odbytu i odbytnicy. Wybierając się do specjalisty należy zatem zadbać w sposób szczególny o higienę miejsc intymnych.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%