Zamknij

Audyt w Lasach Państwowych. Kompromitujące wyniki, jest zawiadomienie do prokuratury

10:20, 28.06.2024 aj Aktualizacja: 13:33, 28.06.2024

W ubiegłym tygodniu Lasy Państwowe skierowały zawiadomienie do prokuratury wobec 11 osób, w tym byłego dyrektora generalnego LP Józefa Kubicy, w związku z wydaniem w latach 2020-2023 ponad 26 mln zł na "działania medialne promujące polityków środowiska Suwerennej Polski". Są też pierwsze wyniki audytu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. 

Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, poinformował 21 czerwca o złożeniu do prokuratury zawiadomienia obejmującego 11 osób spośród byłych dyrektorów Lasów Państwowych i osób decyzyjnych. Chodzi m.in. o Józefa Kubicę. Zarzucane nieprawidłowości dotyczą zarzutów niegospodarności, łamania zasad zamówień publicznych, przekroczenia uprawnień i wreszcie oszustwa - przeznaczania pieniędzy LP na kampanię polityczną pod pozorem prowadzenia zróżnicowanej gospodarki leśnej.

- Jest sytuacją nie do zaakceptowania instrumentalne wykorzystywanie LP i leśników do celów politycznych - mówił Witold Koss. 

Audyt w RDLP w Katowicach 

Są też pierwsze wyniki audytu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wynika z nich, że nadleśnictwa udzielały większości darowizn organizacjom z okręgów wyborczych polityków Suwerennej Polski oraz mediów, które ich promowały. Chodzi m.in. o Józefa Kubicę i innych polityków. 

Pierwsze ustalenia wskazują na szereg nieprawidłowości oraz niegospodarność w dysponowaniu środkami Funduszu Leśnego, co mogło mieć miejsce w celu osiągnięcia korzyści politycznych lub osobistych.

– W związku ze stwierdzonymi wątpliwościami złożyliśmy do prokuratury pierwsze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - mówi Robert Pabian, dyrektor RDLP w Katowicach. 

Z audytu wynika, że w latach 2021-2023 nadleśnictwa RDLP w Katowicach udzieliły większość darowizn (niemal 1,9 miliona złotych) na rzecz podmiotów znajdujących się w okręgach wyborczych polityków startujących w wyborach parlamentarnych w roku 2023 z partii Suwerenna Polska lub kandydatów w wyborach samorządowych w roku 2024.

– Pieniądze trafiały do organizacji i społeczności, za pośrednictwem których, jak należy przypuszczać, próbowano budować poparcie polityczne dla określonej grupy polityków. Ustalenia audytu wskazują, że na decyzje nadleśniczych o przekazywaniu darowizn znaczący wpływ wywierało ówczesne kierownictwo RDLP w Katowicach, dochodziło bowiem do przekazywania określonych sum konkretnemu, wskazanemu adresatowi. Tego rodzaju sterowanie przyznawanymi darowiznami to ingerencja w kompetencje nadleśniczych, mogąca służyć osiągnięciu korzyści politycznych czy osobistych. Stwierdzony w trakcie audytu mechanizm sugeruje, że środki Funduszu Leśnego wspierały kampanię wyborczą konkretnej formacji politycznej - informuje Magdalena Świtka z zespołu ds. promocji i mediów. 

Z dokumentacji wynika, że znacząca część tych środków wydatkowana była na terenie  kilku okręgów wyborczych, nawet poza zasięgiem terytorialnym dyrekcji w Katowicach. 

Jak relacjonuje Magdalena Świtka wiele wątpliwości budzi również wydatkowanie znacznych środków Funduszu Leśnego m.in. na funkcjonowanie tzw. Leśnej Asysty Honorowej RDLP w Katowicach w wysokości blisko 0,8 miliona złotych, nabycie nowych mundurów bez podstawy prawnej czy też umowy promocyjne zawierane z mediami i podmiotami zewnętrznymi w kwocie około 3 milionów złotych. Duża część pieniędzy trafiła do mediów związanych ze środowiskiem Zjednoczonej Prawicy i mogła służyć promowaniu środowiska politycznego Suwerennej Polski oraz w bezpośredni sposób, byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych - Józefa Kubicy i innych polityków partii Zbigniewa Ziobry. 

- Nasze zastrzeżenia budzi skala i zasadność finansowania wydarzeń promocyjnych i współpracy medialnej ze środków Funduszu Leśnego. W roku wyborów parlamentarnych znacząco wzrosły wydatki Lasów Państwowych na szeroko, a często fikcyjnie pojętą promocję - zauważa Robert Pabian, dyrektor RDLP w Katowicach.

Audyt potrwa do końca bieżącego roku. RDLP w Katowicach będzie informować o kolejnych ustaleniach.

Czytaj także:

Zalew Nakło-Chechło. Jedno kąpielisko na cały powiat

Śmiertelny atak mieczem samurajskim. Zapadł wyrok

[ZT]52223[/ZT]

 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%