W piątkową noc na ulicy Dąbrowskiego w Tarnowskich Górach doszło do incydentu. 18-letni mieszkaniec Tarnowskich Gór zerwał baner wyborczy zawieszony na ogrodzeniu jednej z posesji. Grozi mu wysoka grzywna lub areszt.
Do zdarzenia doszło po godz. 23, kiedy to grupa młodych ludzi przechadzała się ulicą Dąbrowskiego w Tarnowskich Górach. Jeden z uczestników nocnego spaceru najwyraźniej nie był fanem konkretnego kandydata – podszedł, zerwał wiszący na ogrodzeniu baner i zniszczył. Po wszystkim oddalił się z miejsca w towarzystwie swoich kompanów.
Policjanci z tarnogórskiej prewencji przeanalizowali zapis monitoringu i szybko namierzyli sprawcę. Choć jego tożsamość została ustalona, 18-latek postanowił uprzedzić działania mundurowych i zgłosił się sam na komendę. Podczas przesłuchania przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia.
Sprawą zajmie się teraz sąd. Za zniszczenie mienia publicznego w postaci banera wyborczego grozi mu grzywna do 5000 zł albo kara aresztu. Jak podkreślają funkcjonariusze, nie jest to jedyny taki przypadek w regionie. Policja w Tarnowskich Górach prowadzi aktualnie działania, by ukarać sprawców podobnych aktów wandalizmu na terenie całego powiatu tarnogórskiego.
art. 67 Kodeksu Wykroczeń
§ 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
Umyślne zniszczenie baneru, może dodatkowo wyczerpać znamiona przestępstwa zniszczenia mienia, gdy wartość strat przekroczy wówczas 800 zł. Sprawcy może grozić wtedy nawet do 5 lat więzienia.
Pamiętać należy także, że zgodnie z art. 494 Kodeksu Wybroczego
§1. Kto, w związku z wyborami, prowadzi agitację wyborczą:
1) na terenie urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów,
2) na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie,
3) na terenie jednostek wojskowych lub innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej bądź skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
4) w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje podlega karze grzywny.
§2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi agitację wyborczą na terenie szkół wobec uczniów.
Policja przypomina również, że bez uzyskania zgody właściciela czy administratora nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.
Czytaj też:
Wypadek w Pyrzowicach tuż przy lotnisku. Volvo wjechało w mercedesa z dzieckiem
Tragedia na DW 908. Nie żyje pieszy – policja szuka świadków
[ZT]59864[/ZT]