Zamknij

Piękna z Rept. Tarnowskie Góry chlubią się własną odmianą jabłoni. Na Górnym Śląsku taką ma jeszcze tylko Cieszyn

20:00, 26.04.2022 . Aktualizacja: 11:30, 29.04.2022
Skomentuj Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku czerpie inspiracje z jabłek całymi garściami. Prawda, że pięknie? Fot. Jarosław Myśliwski Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku czerpie inspiracje z jabłek całymi garściami. Prawda, że pięknie? Fot. Jarosław Myśliwski

Wymaga cierpliwości. Trzeba dać jej dojrzeć i... przemarznąć. Kiedy już opadną liście, na tych jabłonkach dalej można oglądać czerwone owoce. Piękny widok i stąd nazwa Piękna z Rept. - Obok Rarytasu Śląskiego spod Cieszyna to jedyna rodzima odmiana jabłoni, którą może pochwalić się Górny Śląsk - mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący SMZT. W niedzielę na rynku przypomniano tę tarnogórską perełkę.

– Moja przygoda z Piękną z Rept zaczęła się 12 lat temu, gdy pracowałem nad wpisem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przeglądając dokumenty z XIX wieku przeczytałem o Schönen mit Repten czy von Repten, czasami było napisane auf. Ojej! Mamy swoje drzewo! Gdy Tarnowskie Góry znalazły się na liście UNESCO, zająłem się jabłonią z Rept. Pomyślałem sobie, że dobrze by było, gdyby Piękna wróciła do naszych sadów, ale też się pojawiła na stołach – mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

– To jest nasze, śląskie, tarnogórskie i tym się będziemy chwalić – mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

Historia odmiany Piękna z Rept

Za odmianą Piękna z Rept stoi Robert Volkner, ogrodnik pałacowy rodziny Henckel von Donnersmarck. Z pałacowego sadu jabłoń trafiła do ogrodów m.in. w Reptach Śląskich. Starsi mieszkańcy jeszcze ją pamiętają.

– Jednak jeżeli chodzi o nasze pokolenie i młodsze niż ja osoby, to tak naprawdę była to zapomniana tradycja. Cieszymy się, że ludzie zaczynają się nią  bardzo interesować. Jest duże poruszenie tą historią i wszyscy chcą mieć teraz Piękną z Rept w swoich ogrodach – mówi Justyna Kosmała, przewodnicząca Rady Dzielnicy Repty Śląskie.

SMZT zaczęło szukać sadowników, którzy podjęliby się zaszczepienia większej liczby drzewek. Znaleźli w Brzegu, gdzie 3 lata temu zaszczepiono pierwsze Piękne. 100 drzewek rozdano w niedzielę na rynku w Tarnowskich Górach. 

– Co roku szczepimy nie więcej niż 200 drzewek, bo chcemy, żeby to drzewko było obiektem pożądania – tłumaczy przewodniczący Pawlak.

Aby Piękna pojawiała się częściej nie tylko w ogrodach, ale i na stołach, zorganizowano konkurs kulinarny: na szarlotkę i na kaczkę z jabłkiem. Pierwszy wygrało Bistro Miarki 8 Restaurant&Wine Bar, natomiast prestiżowa statuetka za kaczkę powędrowała do restauracji 4 Pory Roku.

Nagrodę za najlepsze stoisko, które wybierali mieszkańcy, otrzymały Rada Dzielnicy Osada Jana i Polski Związek Działkowców, oddział w Tarnowskich Górach. Najlepszy smakołyk z jabłka przygotowała Rada Dzielnicy Repty Śląskie razem z Piekarnią Cukiernią Dolnicki.

Imprezie towarzyszyły warsztaty, jarmark i występy.

– To kolejny trafiony pomysł Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. To oni wpadli na to, żeby reintrodukować Piękną z Rept, to oni wymyślili, żeby takie święto zorganizować i wreszcie przy współpracy z miastem to oni ten pomysł realizują. A cykliczność? Sadzonki na rok przyszły i następne już są w uprawie  – mówi burmistrz Czech.

[ZT]35604[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%