Zamknij

Bouterwek i Leśne święto ku czci Pana. Obraz trafił do Tarnowskich Gór

20:07, 22.02.2023 .
Bouterwek i Leśne święto ku czci Pana. Obraz trafił do Tarnowskich Gór. Fot. Jarosław Myśliwski Bouterwek i Leśne święto ku czci Pana. Obraz trafił do Tarnowskich Gór. Fot. Jarosław Myśliwski

Muzeum w Tarnowskich Górach kupiło obraz Friedricha Augusta Bouterweka "Leśne święto ku czci Pana". Płótno malarza, który urodził się w Strzybnicy, kosztowało 7 tys. euro i przyjechało do Tarnowskich Gór z Wiednia.

Friedrich August Bouterwek to znany malarz, którego obrazy można oglądać w wielu zagranicznych muzeach, kościołach i galeriach prywatnych. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość w 1841 r. dostał złoty medal na prestiżowym Salonie Paryskim.

Artysta pochodził z Tarnowskich Gór. Urodził się w 1806 roku w Strzybnicy, został ochrzczony w kościele Zbawiciela przy tarnogórskim rynku, uczył się w szkole ewangelickiej, która mieściła się w budynku zajmowanym obecnie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dalej Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku.

Co po Bouterweku?

W Tarnowskich Górach do tej pory był tylko jeden obraz autorstwa Friedricha Augusta Bouterweka. To płótno przedstawiające Chrystusa przekazującego klucze świętemu Piotrowi – od ponad 150 lat znajduje się w prezbiterium kościoła pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.

–  Większość obrazów Bouterweka jest o tematyce religijnej lub mitologicznej – mówi Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach.

Tarnogórska placówka muzealna przymierzała się w ostatnim czasie do zakupu jakiegoś płótna Bouterweka, aby upamiętnić malarza w rodzinnym mieście. W ubiegłym roku udało im się znaleźć wystawiony na sprzedaż obraz - scenę rodzajową z górskim pejzażem w tle. Jednak oferta znajdowała się na stronie aukcji internetowej i był szereg wątpliwości co do warunków propozycji. Dlatego z niej nie skorzystano.

Obraz z Wiednia

Inny obraz pędzla Bouterweka wystawił dom aukcyjny Dorotheum w Wiedniu. – To jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie. Prestiżowa i renomowana. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do wiarygodności oferty – mówi dyrektor Kiszel.

Pozostawała kwestia finansów. Cena obrazu opiewała na 7 tys. euro. Razem z opłatą dla domu aukcyjnego, kosztami transportu i ubezpieczeniem zakup wynosił 50 tys. zł. To dla Muzeum w Tarnowskich Górach duże pieniądze. Tyle wydała placówka w ubiegłym roku na zakup wszystkich nowych eksponatów.

Ostatecznie sprawa kupna obrazu Bouterweka trafiła na obrady Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach. Ta przeznaczyła na jego zakup 50 tys. zł z budżetu miasta. Jak podkreśla muzeum, decyzja radnych była jednogłośna.

8 lutego tarnogórscy muzealnicy udali się do Wiednia, by sfinalizować transakcję i odebrać dzieło.

Leśne święto ku czci Pana

Obraz nosi tytuł "Leśne święto ku czci Pana". Na płótnie przedstawiono szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu Pana grającego na fletni. To greckie bóstwo lasów, pól i pasterzy, w mitologii rzymskiej znane jako Faun, było również ucieleśnieniem płodności. Kobiety – odziane w zwiewne, barwne szaty, z wiankami na głowach lub trzymające gałązki drzew – wydają się być owładnięte urokiem bóstwa. Scena przywodzi na myśl starożytne obrzędy na cześć Bachusa (greckiego Dionizosa), zwane bachanaliami oraz jego towarzyszki – bachantki (menady).

Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie, ma wymiary 60,5 na 82 centymetry i jest sygnowany nazwiskiem artysty. Prawdopodobnie pochodzi z lat pięćdziesiątych XIX wieku.

 "Leśne święto ku czci Pana" zostanie zaprezentowane publiczności podczas Nocy Muzeów  planowanej na 20 maja. Do tego czasu potrwają dalsze badania, a także konsultacje z konserwatorami.

W planach jest też organizacja spacerów śladami Bouterweka w Tarnowskich Górach. Na trasie znajdą się kościół Zbawiciela, budynek dawnej szkoły ewangelickiej, kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, muzeum.

Czytaj też:

Tarnowskie Góry i Diabeł. Dzisiaj ostatni dzień zdjęć w naszym mieście [ZDJĘCIA]

Nakło Śląskie. Rodzinna impreza w pałacu Donnersmarcków? To możliwe

[ZT]40246[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%