Muzeum w Tarnowskich Górach kupiło obraz Friedricha Augusta Bouterweka "Leśne święto ku czci Pana". Płótno malarza, który urodził się w Strzybnicy, kosztowało 7 tys. euro i przyjechało do Tarnowskich Gór z Wiednia.
Friedrich August Bouterwek to znany malarz, którego obrazy można oglądać w wielu zagranicznych muzeach, kościołach i galeriach prywatnych. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość w 1841 r. dostał złoty medal na prestiżowym Salonie Paryskim.
Artysta pochodził z Tarnowskich Gór. Urodził się w 1806 roku w Strzybnicy, został ochrzczony w kościele Zbawiciela przy tarnogórskim rynku, uczył się w szkole ewangelickiej, która mieściła się w budynku zajmowanym obecnie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dalej Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku.
W Tarnowskich Górach do tej pory był tylko jeden obraz autorstwa Friedricha Augusta Bouterweka. To płótno przedstawiające Chrystusa przekazującego klucze świętemu Piotrowi – od ponad 150 lat znajduje się w prezbiterium kościoła pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
– Większość obrazów Bouterweka jest o tematyce religijnej lub mitologicznej – mówi Beata Kiszel, dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach.
Tarnogórska placówka muzealna przymierzała się w ostatnim czasie do zakupu jakiegoś płótna Bouterweka, aby upamiętnić malarza w rodzinnym mieście. W ubiegłym roku udało im się znaleźć wystawiony na sprzedaż obraz - scenę rodzajową z górskim pejzażem w tle. Jednak oferta znajdowała się na stronie aukcji internetowej i był szereg wątpliwości co do warunków propozycji. Dlatego z niej nie skorzystano.
Inny obraz pędzla Bouterweka wystawił dom aukcyjny Dorotheum w Wiedniu. – To jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie. Prestiżowa i renomowana. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do wiarygodności oferty – mówi dyrektor Kiszel.
Pozostawała kwestia finansów. Cena obrazu opiewała na 7 tys. euro. Razem z opłatą dla domu aukcyjnego, kosztami transportu i ubezpieczeniem zakup wynosił 50 tys. zł. To dla Muzeum w Tarnowskich Górach duże pieniądze. Tyle wydała placówka w ubiegłym roku na zakup wszystkich nowych eksponatów.
Ostatecznie sprawa kupna obrazu Bouterweka trafiła na obrady Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach. Ta przeznaczyła na jego zakup 50 tys. zł z budżetu miasta. Jak podkreśla muzeum, decyzja radnych była jednogłośna.
8 lutego tarnogórscy muzealnicy udali się do Wiednia, by sfinalizować transakcję i odebrać dzieło.
Obraz nosi tytuł "Leśne święto ku czci Pana". Na płótnie przedstawiono szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu Pana grającego na fletni. To greckie bóstwo lasów, pól i pasterzy, w mitologii rzymskiej znane jako Faun, było również ucieleśnieniem płodności. Kobiety – odziane w zwiewne, barwne szaty, z wiankami na głowach lub trzymające gałązki drzew – wydają się być owładnięte urokiem bóstwa. Scena przywodzi na myśl starożytne obrzędy na cześć Bachusa (greckiego Dionizosa), zwane bachanaliami oraz jego towarzyszki – bachantki (menady).
Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie, ma wymiary 60,5 na 82 centymetry i jest sygnowany nazwiskiem artysty. Prawdopodobnie pochodzi z lat pięćdziesiątych XIX wieku.
"Leśne święto ku czci Pana" zostanie zaprezentowane publiczności podczas Nocy Muzeów planowanej na 20 maja. Do tego czasu potrwają dalsze badania, a także konsultacje z konserwatorami.
W planach jest też organizacja spacerów śladami Bouterweka w Tarnowskich Górach. Na trasie znajdą się kościół Zbawiciela, budynek dawnej szkoły ewangelickiej, kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, muzeum.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry i Diabeł. Dzisiaj ostatni dzień zdjęć w naszym mieście [ZDJĘCIA]
Nakło Śląskie. Rodzinna impreza w pałacu Donnersmarcków? To możliwe
[ZT]40246[/ZT]