Zamknij

Tarnowskie Góry. Radni powiatowi podzieleni uchwałą w sprawie Jana Pawła II

15:48, 20.04.2023 . Aktualizacja: 21:40, 20.04.2023
Rada Powiatu w Tarnowskich Górach przyjęła uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Fot. zrzut ekranu i fragfment zdjęcia Jan Paweł II w 1988 r. Fot. Gregorini Demetrio, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128271762 Rada Powiatu w Tarnowskich Górach przyjęła uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Fot. zrzut ekranu i fragfment zdjęcia Jan Paweł II w 1988 r. Fot. Gregorini Demetrio, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128271762

Rada Powiatu w Tarnowskich Górach przyjęła dzisiaj uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Jednak radni byli podzieleni, tłumacząc to złą podstawą prawną projektu uchwały. – Wystąpmy do wymiaru sprawiedliwości przeciwko tym, którzy szargają dobre imię Jana Pawła II – poszła dalej niż radni PiS starosta Krystyna Kosmala.

Projekt uchwały intencyjnej w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II złożył klub radnych PiS.

– Abstrahując od meritum projekt nie ma związku z powiatem tarnogórskim – uzasadnił negatywną opinię radca prawny Łukasz Wocławek.

Negatywnie ocenił projekt uchwały także zarząd powiatu, z powodu chybionej podstawy prawnej. § 10 Statutu Powiatu Tarnogórskiego, na który powołali się wnioskodawcy, nie przewiduje podejmowania uchwał w takich sprawach. 

 –  Natomiast kodeks cywilny chroni dobre imię osób zmarłych. Wystąpmy do wymiaru sprawiedliwości przeciwko tym, którzy szargają dobre imię Jana Pawła II – poszła dalej niż radni PiS starosta Krystyna Kosmala.

Podczas dyskusji nikt nie podważał autorytetu Jana Pawła II. – Ale szacunku i godności nie uchroni się przyjmowaniem dekretu – powiedział Michał Sporoń.

Wielu radnych podkreślało, że Jan Paweł II sam się obroni. – O osobach, które teraz próbują podważać autorytet papieża szybko zapomnimy – powiedział Dariusz Wysypoł. Dodał, że uchwała wykracza poza rolę, jaką powinni pełnić radni powiatowi.

Przewodniczący Przemysław Cichosz odpowiadając radnemu Krzysztofowi Piaseckiemu stwierdził, że jeżeli operator telewizyjny naruszył prawo, to organem, który powinien się tym zająć jest KRRiT, a nie rada powiatu. 

Maciej Mączyński stwierdził, że toczy się dyskusja publiczna i wszyscy mają prawo w niej uczestniczyć. – Nasza uchwała jest też elementem tej dyskusji. Oczywiście, że wybitna postać obroni się sama, ale osoba o której mówimy już nie żyje i my także możemy bronić dobrego imienia nieobecnego – stwierdził radny.

Za podjęciem uchwały głosowali: Jarosław Czapla, Andrzej Elwart, Lucjan Galios, Jan Gryc, Kazimierz Gwóźdź, Piotr Krok, Maciej Mączyński, Paweł Mrachacz, Maria Ożga, Krzysztof Piasecki, Eugeniusz Ptak, Jan Uchański, Dariusz Wysypoł.

Przeciw był: Michał Sporoń.

W głosowaniu nie wzięli udziału: Adam Chmiel, Przemysław Cichosz, Krystyna Kosmala, Krzysztof Łoziński, Artur Maligłówka, Adam Morawiec, Sebastian Nowak, Monika Oleś, Anna Sykosz, Stanisław Torbus, Krystyna Trzęsiok.

Treść uchwały

Mając na celu kultywowanie pamięci wybitnej historycznej i zasłużonej postaci, jaką jest św. Jan Paweł II, Rada Powiatu Tarnogórskiego postanawia uczcić na obecnej sesji św. Jana Pawła II i stanąć w obronie jego dobrego imienia.

Uzasadnienie

Nasz rodak Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski i Europy. Zdecydowane upominanie Jana Pawła II o prawo naszej Ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego gorliwa postawa obrony praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski.

Ojciec Święty Jan Paweł II w swoim nauczaniu mówił rzeczy ambitne, nigdy nie szedł na skróty. Mówił, że uznanie godności człowieka, przestrzeganie jego praw, umiejętność dialogu i przebaczenia, buduje ład społeczny na fundamencie prawdy, wolności i sprawiedliwości. Przymioty te dają szanse społeczeństwom na rozwój oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i szeroko rozumiany międzynarodowy. Jan Paweł II zdobył sobie autorytet między innymi tym, że mówił w sposób otwarty rzeczy prawdziwe czasem trudne do ludzi którzy go słuchali. W dzisiejszym świecie gdzie deficyt prawdy jest faktem autorytet Jana Pawła II jest nam potrzebny. Papież Polak był nieugiętym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach naszego globu. Nieustannie okazywał wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną.

Dzisiaj w związku z medialnymi atakami w niektórych ośrodkach przekazu, próbami zniesławienia skierowanymi na osobę Świętego Jana Pawła II ojca narodu polskiego oraz przewodnika - wyrażamy swój stanowczy sprzeciw i stajemy w obronie świętości i dobrego imienia naszego rodaka Świętego Jana Pawła II.

Haniebny atak na Jana Pawła II nawiązuje do minionych lat komunizmu i zbrodniczej roli Służby Bezpieczeństwa, która tworzyła fałszywe dokumenty . Atak na Jana Pawła II nie może być nam obojętny. Jest to uderzenie w polski naród, jego dziedzictwo kulturowe i przyszłość, którą będą tworzyć nowe pokolenia.

To próba deprecjonowania postaci największego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny oraz niszczenia wizerunku Polski, która po latach zniewolenia i walki o wolność odzyskuje należną jej pozycję na arenie międzynarodowej i zaczyna pełnić funkcję jednego z liderów w dziedzinie rozwoju gospodarczego oraz przywództwa moralnego. Nie zgadzamy się na szkalowanie pamięci Największego Syna Narodu Polskiego, szarganie Jego imienia. Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku Człowieka, którego cały wolny świat uznaje za autorytet moralny, duchowy i społeczny.

Czytaj też:

Piotr Żurek chce zdobyć Kilimandżaro. Wyprawa osób niewidomych

Radni bronią św. Jana Pawła II. Stanowczy sprzeciw wobec ataku

[ZT]41182[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%