Zamknij

Pogrzeb olimpijczyka Zbigniewa Kaczmarka. Dlaczego nie było władz Tarnowskich Gór?

38%
25%
17:00, 31.05.2023 ok. 1 min. czytania
Tarnwoskie Góry. Pogrzeb olimpijczyka Zbigniewa Kaczmarka. Dlaczego nie było władz Tarnowskich Gór? Fot. Jarosław Myśliwski Tarnwoskie Góry. Pogrzeb olimpijczyka Zbigniewa Kaczmarka. Dlaczego nie było władz Tarnowskich Gór? Fot. Jarosław Myśliwski

Zmarł pochodzący z Tarnowskich Gór olimpijczyk Zbigniew Kaczmarek. Pogrzeb odbył się w poniedziałek. Dlaczego nie było na nim władz Tarnowskich Gór?

Zbigniew Kaczmarek zmarł w Hanowerze, od 1981 r. mieszkał w Niemczech. Jednak chciał zostać pochowany w rodzinnych Tarnowskich Górach. Pogrzeb odbył się na cmentarzu św. Józefa.


Pogrzeb Zbigniewa Kaczmarka odbył się na Cmentarzu św. Józefa w Tarnowskich Górach. Fot. Jarosław Myśliwski

O tym, jakim Zbigniew Kaczmarek cieszył się poważaniem, świadczy obecność przedstawicieli wielu klubów i organizacji sportowych. "Żegnamy Mistrza Olimpijskiego" – napisano na szarfie jednego z wieńców. O Zbigniewie Kaczmarku nie zapomniał też "Prezes PKOL wraz z Rodziną Olimpijską".

– Boli mnie to, że nie było nikogo z urzędu miejskiego. To był człowiek, który zawsze pamiętał o Tarnowskich Górach i przynosił chlubę temu miastu, a nie jakiś lump – mówi czytelnik "Gwarka".

Okazuje się, że rzeczywiście na uroczystościach pogrzebowych nie było delegacji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Nie wiedzieliśmy o pogrzebie i nie mieliśmy skąd się dowiedzieć – mówi Ewa Kulisz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.


O Zbigniewie Kaczmarku nie zapomniał też Prezes PKOL wraz z Rodziną Olimpijską. Fot. Jarosław Myśliwski


O Zbigniewie Kaczmarku nie zpomnieli jego koledzy sportowcy. Fot. Jarosław Myśliwski

Urodzony 21 lipca 1946 roku w Tarnowskich Górach Zbigniew Kaczmarek zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskich ciężarów. Reprezentował Polskę na trzech olimpiadach: w Monachium (1972), Montrealu (1976) oraz Moskwie (1980). Na pierwszej wywalczył brązowy medal w wadze lekkiej. W Kanadzie zdobył złoto, ale po kilku miesiącach został zdyskwalifikowany pod zarzutem stosowania dopingu i pozbawiony tytułu mistrza olimpijskiego.

Zdobył osiem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote oraz trzy srebrne i trzy brązowe. Z mistrzostw Europy przywiózł dziesięć krążków. Dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium imprezy, a plonem startów były cztery srebrne i tyle samo brązowych medali. Pięciokrotnie został mistrzem Polski.

Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Czytaj też:

Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich ciężarowców. Pochodził z Tarnowskich Gór

Stulecie śląskiej sztangi. Ciężarowcy spod znaku Zrzeszenia LZS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 25%
nie podoba mi się 13%
śmieszne 0%
szokujące 13%
przykre 38%
wkurzające 13%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%