Zamknij

Tarnowskie Góry. Miasto i RDOŚ łączą siły. Chodzi o likwidację Zakładów Chemicznych

17:55, 29.02.2024 aj
Skomentuj Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry. Fot. Archiwum RDOŚ Katowice Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry. Fot. Archiwum RDOŚ Katowice

Miasto Tarnowskie Góry i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach połączą siły, żeby poradzić sobie z bombą ekologiczną. Podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy działaniach zmierzających do likwidacji toksycznych odpadów na terenie Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry".

 W podpisanej w połowie lutego deklaracji współpracy mowa jest o wsparciu, wymianie wiedzy, wspólnym pozyskiwaniu pieniędzy czy opracowaniu dokumentacji.

Porozumienie jest pokłosiem spotkania przedstawicieli Urzędu Miasta Tarnowskie Góry i katowickiego RDOŚ, które odbyło się w połowie stycznia na terenie zakładów, a także zapisów ustawy z 16 czerwca 2023 r. o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Zobowiązują regionalnego dyrektora ochrony środowiska do podjęcia działań na części obszaru stanowiącej teren zamknięty, który w przypadku tarnogórskich zakładów może wynieść do 10 ha. Pozostały teren, na którym leży bomba ekologiczna, podlega kompetencji burmistrza Tarnowskich Gór

 – Porozumienie jest krokiem milowym na drodze zabezpieczania odpadów niebezpiecznych z terenów byłych zakładów chemicznych. Ustawa rozdziela zakres działania między RDOŚ a samorządem, jednak, aby działać konieczne jest zawiązanie współpracy, tym bardziej że zakres naszych prac jest zbieżny – podkreślała Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.

 Poszukiwanie pieniędzy

Kolejnym etapem działań RDOŚ jest pozyskanie pieniędzy na wykonanie kompleksowej oceny stanu środowiska oraz opracowanie projektu planu poprawy stanu środowiska na terenie byłych zakładów.

 – W tym celu zawnioskowaliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wykonanie badań, ocena stanu środowiska i sporządzenie planu jego poprawy będzie punktem wyjścia do unieszkodliwienia odpadów. W przypadku uzyskania dofinansowania z WFOŚiGW pierwszą część działań będziemy realizować w 2025 r. – dodała dyrektor Mierczyk-Sawicka.

Pozostałą część inwestycji zrealizuje miasto.

– Mamy narzędzia do dokończenia usuwania odpadów pozostałych po Zakładach Chemicznych. Teraz to możliwe, ale nadal bardzo trudne. Trzeba zdobyć 250 mln zł. Ale za 5-6 lat miasto zyska do zagospodarowania kilkadziesiąt hektarów gruntów– zapewniał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Czytaj także:

Niedawno otwarli przejazd, teraz znów go zamkną

Lasy straciły zainteresowanie Brynkiem

[ZT]48381[/ZT]

 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

AconatoAconato

4 1

Najważniejsza i najmądrzejszy pyszałkowata barana? 18:07, 29.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ZnowuZnowu

7 1

zapłacimy My ,mieszkańcy . 19:33, 29.02.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaktyJakty

3 4

Jak na polu robisz i płacisz 130krus gdy inni 1600 Zus 19:41, 29.02.2024


TapaniTapani

4 2

Co Gwarki organizuje wam załatwi odpady już to zresztą pisała w swym programie ona też junesko załatwiła w Tg,ona wam wszystko załatwi i wyśpiewa jak w misiu 06:27, 01.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiroMiro

7 0

Taka umowa powinna być podpisana 30 lat temu... 07:17, 01.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AktoAkto

3 0

Miał ją podpisać jak 30 lat ci u góry kradną nieważne PiS czy AWS czy PO czy inni 06:12, 02.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%