Poznaliśmy wyniki wyborów samorządowych. W wielu radach szykują się spore zmiany, na czele z powiatem tarnogórskim i miastem Tarnowskie Góry. Kto się dostał, kto nie, czy lokalna rozpoznawalność przełożyła się na mandaty? Sprawdzamy.
[POGODA]1713176554662[/POGODA]
W nowej radzie powiatu zabraknie kilku obecnych radnych, także tych, którzy mandaty dostawali od wielu kadencji. W tym gronie znaleźli się: Krzysztof Łoziński, Andrzej Elwart, Dariusz Wysypoł, Eugeniusz Ptak, Anna Sykosz i o dziwo - Paweł Mrachacz. Adam Morawiec przegrał o głos z Moniką Siwy, która startowała z tej samej listy. Bardzo dobry wynik Stanisław Torbusa - 818 głosów - również nie przełożył się na mandat, bo słabo wypadł w wyborach cały komitet wyborczy Nasz Samorząd.
Duże zmiany dotyczą też rady miejskiej. Mandatu nie uzyskali wiceprzewodniczący: Mirosław Grzęda i Franciszek Nowak. Ponownie do rady nie zostali wybrani: Dorota Tiszler, Stefan Ziętkowski Tadeusz Stasiak, Krzysztof Michalski, Andrzej Komenderski oraz Mariusz Kupny i Dariusz Warda. Dwaj ostatni mają czwarte wyniki na liście. Jeśli z mandatów, które zdobyli, zrezygnują tzw. "lokomotywy" listy, czyli burmistrz Arkadiusz Czech i jego zastępczyni Jolanta Tuszyńska, obaj mogą wejść do rady.
Duże rotacje nastąpiły w składach gmin m.in. w Zbrosławicach, Krupskim Młynie i w Radzionkowie. Mandatu nie uzyskał m.in. przewodniczący rady gminy Zbrosławice Jan Fels i radny z Kamieńca Marek Minkus, wieloletnia radna z Miasteczka Śląskiego Irena Lukosz-Kowalska. Do rady gminy Świerklaniec nie udało się wrócić Izabeli Domogale.
Na tegorocznych listach kandydatów nie brakowało znanych nazwisk. Byli to lekarze, przedsiębiorcy, urzędnicy, dawni wójtowie, krótko mówiąc osoby rozpoznawalne przez mieszkańców. Czy ich obecność przełożyła się na dobre wyniki? To kwestia dyskusyjna.
W wyborach do powiatu słaby wynik osiągnęła sekretarz Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach - Aleksandra Gajda - dostała 273 głosy. Nie udało się także naczelnikowi wydziału strategii i rozwoju Jarosławowi Wasążnikowi - dostał 440 głosów.
Zastępca burmistrza Bartosz Skawiński był jedynką listy Inicjatywy Obywatelskiej w okręgu nr 3 w Tarnowskich Górach. Ze 175 głosami osiągnął piąty wynik, co nie przełożyło się na mandat. Wśród kandydatów, którym nie udało się wejść do rady miejskiej byli lekarze: Wojciech Bichalski i Beata Poprawa, przedsiębiorcy – Piotr Żurek, Zenia Froniewska, działacze sportowi - Tomasz Masternak. Mandatu nie dostali też m.in. Andrzej Janicki, lekarz, przedsiębiorca i hetman honorowy Bractwa Kurkowego, Sławomir Głaz, rzecznik prasowy szpitala w Tarnowskich Górach.
Radnymi powiatowymi nie zostali m.in. Krystian Oleszczyk, wieloletni dyrektor GCR-u, Andrzej Książek, który przez lata organizował pochód gwarkowski, Klaudiusz Jania, muzyk i główny organista bazyliki NMP w Piekarach Śląskich, Justyna Grzeszczyk, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Świerklaniec, Marian Lisiecki, dyrektor domu kultury w Kaletach, Jan Murowski – przez lata wójt w Krupskim Młynie oraz Klaudiusz Wieder, przed laty zastępca wójta gminy Tworóg.
Do rady powiatu dostali się natomiast Krzysztof Banek - kiedyś radny z Radzionkowa, Monika Dolnicka-Celary - dyrektor szkoły w Reptach Śląskich, Monika Siwy, urzędniczka i przewodnicząca zarządu dzielnicy Pniowiec, Jarosław Wroński - urzędnik z Radzionkowa, Anna Kubica - zastępczyni wójta Świerklaniec i Krzysztof Nowak, dawny burmistrz Miasteczka Śląskiego.
Czytaj także:
Tarnowskie Góry. Kiedy będzie kolejne kino samochodowe?
Strzybnica. Czy były Wigoland przestanie straszyć?
[ZT]49940[/ZT]
[ALERT]1713176544963[/ALERT]