Zamknij

Wybory do Europarlamentu. Co może na nich zyskać Barbara Dziuk?

18:55, 11.05.2024 aj
Jadwiga Wiśniewska i Łukasz Kohut. Fot. Alicja Jurasz/Archiwum Ł. Kohuta Jadwiga Wiśniewska i Łukasz Kohut. Fot. Alicja Jurasz/Archiwum Ł. Kohuta

W czerwcu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Partie polityczne opublikowały kompletne listy kandydatów. Kto się na nich znalazł i jakie znaczenie ma wynik tych wyborów dla Barbary Dziuk?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów i europosłanek. W podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą 5 proc. próg wyborczy. 

Łukasz Kohut zmienił listę 

Na liście Koalicji Obywatelskiej zabraknie Jerzego Buzka, który w PE  był od 2004 roku, czyli od wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej. W 2019 roku oddano na niego ponad 422 tys. głosów i był to drugi wynik w kraju. Teraz jedynką jest Borys Budka, minister aktywów państwowych. Natomiast z miejsca trzeciego startuje europoseł ze Śląska Łukasz Kohut. W poprzednich wyborach do PE reprezentował KW Wiosna Roberta Biedronia. Był numerem 1 na liście. Zagłosowało na niego ponad 48 tys. wyborców, na cały komitet ponad 93 tys. osób. 

Regionalne struktury Nowej Lewicy chciały, żeby Łukasz Kohut ponownie otwierał listę kandydatów do PE. Tak się nie stało, ze względu na wewnętrzne spory w Lewicy. Jedynką został poseł Maciej Konieczny. Dlatego Łukasz Kohut zdecydował się kandydować z listy KO.

"Uważam, że to mieszkańcy województwa śląskiego, a nie warszawskie władze powinny decydować, jakich chcą mieć przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. W związku z powyższym podjąłem decyzję o starcie do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Obywatelskiej, która zapewniła mi szansę startu w tych wyborach. Mimo że dziś moje drogi z Nową Lewicą się rozchodzą, to życzę dobrze tej części Lewicy, która jest w rządzie. Koalicja 15 października musi działać dalej i odbudowywać państwo po 8 latach demolki - wbrew populistom z prawa i z lewa" - napisał w oświadczeniu.

Na liście KO znalazł się też poseł z Lublińca Przemysław Witek. 

Wynik byłego wojewody kluczowy dla Barbary Dziuk 

Jedynką PiS jest Jadwiga Wiśniewska, europosłanka, która niedawno odwiedziła Tarnowskie Góry. W 2019 roku zanotowała jeden z najlepszych wyników w kraju - poparło ją aż 409 373 wyborców.  Kolejne miejsca zajmują europosłowie: Patryk Jaki i Izabela Kloc.

Z ostatniego miejsca startuje Jarosław Wieczorek, poseł, wcześniej wojewoda śląski. Gdyby dostał mandat europosła jego miejsce w Sejmie może zająć Barbara Dziuk. Na liście PiS znalazło się też miejsce dla byłej prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik i Doroty Tobiszowskiej, która właśnie złożyła ślubowanie jako radna wojewódzka. Wcześniej nie udało jej się zdobyć mandatu posłanki. W poprzedniej kadencji była senatorem. 

Lewica i Trzecia Droga stawiają na posłów. W przypadku Lewicy jedynką jest wspomniany Maciej Konieczny, dwójką Wanda Nowicka. Trzecia Droga postawiła na Michała Gramatykę, Henryka Kiepurę i Piotra Stracha - oni zajmują trzy pierwsze miejsca. 

Z kolei listę Konfederacji otwiera Marcin Sypniewski, zamyka Dobromir Sośnierz. Numerem 5 jest Sebastian Sarre, przedsiębiorca ze Zbrosławic.

Swoje listy wystawiły też KW Normalny Kraj, KW Polexit, KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców i KW Ruch Naprawy Polski. 

Czytaj także:

Powiat tarnogórski. Zmarł Karol Kruczek

Europoseł PIS Patryk Jaki odwiedzi Tarnowskie Góry

[ZT]50742[/ZT]

 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%