Chór Męski im. Feliksa Nowowiejskiego z Rept Śląskich świętuje w tym roku 100-lecie działalności. Huczne obchody wyjątkowej rocznicy planowane są w październiku, ale chórzyści już z początkiem roku rozpoczęli jubileuszowe występy.
– Chór liczy 22 członków, bywały lata, że było ich nawet 40. Nasz najstarszy chórzysta ma 89 lat. Próby odbywają się w każdy wtorek w filii TCK w Reptach Śląskich. Zaczynamy o godz. 19 i kończymy o godz. 20.30 – mówi Krzysztof Paździor, wieloletni prezes chóru.
Chór męski z Rept Śląskich w ostatnich latach znacząco się zmniejszył. Zmarło wielu doświadczonych, wieloletnich chórzystów, młodych brakuje. Dlatego wielu utworów na czterogłosowy chór męski przestali wykonywać. Jednak dzięki wysiłkom zarządu klubu dołączyło do niego w tym roku 3 nowych chórzystów oraz kilku śpiewaków z repeckiego chóru mieszanego "Słowiczek". Nowi członkowie muszą teraz poznać repertuar i zaaklimatyzować się w zespole, tym bardziej, że trwają intensywne próby nad repertuarem na jubileusz.
Rok jubileuszowy chór "Nowowiejski" rozpoczął występami kolędowymi: w bazylice w Panewnikach, kościołach w Reptach Śląskich i w Bobrownikach Śląskich. Zapewnili też oprawę muzyczną mszy św. z okazji 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, a po niej poprowadzili wykonanie Mazurka Dąbrowskiego.
Kumulacja obchodów 100-lecia chóru planowana jest w październiku. W sobotę, 26 października o godz. 15 odbędzie się msza święta w kościele p.w. Świętego Mikołaja w Reptach Śląskich.
– Zapewnimy oprawę muzyczną mszy, a po niej zaśpiewamy pieśni sakralne. Potem uroczystość będzie kontynuowana w sali plenerowej ośrodka jeździeckiego Lando, z udziałem zaproszonych gości m.in. z innych chórów oraz oficjeli. Zasłużonym chórzystom wręczone zostaną odznaczenia – zapowiada prezes.
Chór powstał 12 października 1924 roku z inicjatywy nauczycieli Szkoły Podstawowej w Reptach Nowych. Na cześć polskiego kompozytora chór przyjął nazwę "im. Feliksa Nowowiejskiego". Zespół był w owym czasie silnym ośrodkiem polskości. Pierwszym dyrygentem był nauczyciel Albin Grabiec, kolejnymi Józef Szefer, Józef Walisko, Teresa Hartwig, Marian Block, a teraz chór prowadzi Adam Szeliga.
Po II wojnie światowej chór wystawiał również sztuki teatralne dla mieszkańców Rept Śląskich. W ostatnich latach uczestniczył w spektaklu "Małż, rzecz na 3 młodych Polaków, antypiosenki i chór męski" oraz spektaklu dramatu Witolda Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda" w reżyserii Ewy Wyskoczyl
– Historia chóru jest bardzo bogata i obejmuje różne rodzaje działalności. Oprócz występów świeckich znaczną ilość stanowią chóralne oprawy muzyczne mszy świętych w kościołach naszego powiatu oraz w innych miejscowościach, w których chór przebywał na warsztatach śpiewaczych. Należy również wspomnieć o corocznych oprawach mszy świętych w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z okazji kolejnych rocznic mordu katyńskiego oraz kolejnych edycjach Sympozjów Tarnogórskich – mówił kilka lat temu Krzysztof Paździor.
Dla prezesa chóru tegoroczny jubileusz będzie kolejnym, który przygotowuje. Wcześniej było to 85-lecie, 90-lecie i 95-lecie. Do chóru dołączył w 1992 roku. Był wtedy kierownikiem świetlicy w Reptach Śląskich, jednocześnie amatorsko występował w zespołach muzycznych. – Bardzo mi się podobało, jak brzmi chór męski i tak mnie ściągnęli – wspomina. W 2000 roku został prezesem chóru.
Chór z Rept Śląskich to jeden z dwóch w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr Okręg Tarnogórski całkowicie męski zespół. Drugi to Piast z Żyglina.
– Z okazji jubileuszu można nam życzyć tylko zdrowia i tego, żeby do naszego grona dołączyli młodsi chórzyści, co zapewni zespołowi kontynuację. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby zawitali w naszym chórze – mówi prezes.
Czytaj także:
Powiat tarnogórski. Paweł Mrachacz nie jest już radnym, ale nie odpuszcza
Tarnowskie Góry. Policja szuka świadków wypadku
[ZT]52520[/ZT]