W ubiegłym roku w Pochodzie Gwarkowskim olśniewała Marysieńka w prawdziwie królewskim stroju. W tym roku na zachwyt mogą liczyć cesarzowa Eleonora Gonzaga i arcyksiężniczka Eleonora Habsburżanka. Nowe, imponujące suknie są już gotowe. Jakie jeszcze czekają nas nowości podczas kulminacji Gwarków?
Tegoroczny Pochód Gwarkowski będzie pierwszym, który odbędzie się jako wydarzenie wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W całym kraju takich wpisów jest 97, w tym jeden związany z Tarnowskimi Górami: "Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kruszcowych na ziemi tarnogórskiej".
– To ogromny zaszczyt, że z wydarzenia lokalnego tworzy się święto na znacznie większą skalę. Od 1957 roku tarnogórzanie pokazują swoją historię i są z niej dumni. Jest to zarówno historia lokalna, krajowa jak i europejska. Kto choć raz był na pochodzie, wie jakie znaczące postaci są związane z dziejami miasta: królowie, poeci, naukowcy, wynalazcy. Są przedstawicielami różnych kultur i religii, które mają swoje miejsce w pochodzie – mówi Krzysztof Stręcioch z Tarnogórskiego Centrum Kultury, koordynator części historycznej pochodu.
Wpis to nie tylko prestiż, ale promocja na większą skalę. Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydają różnego rodzaju publikacje, w których pochód zostanie uwzględniony. Pochód znalazł się na liście tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.
– Nie możemy narzekać na frekwencję, ale liczymy, że widzów będzie jeszcze więcej – dodaje Krzysztof Stręcioch.
Zdjęcie: Cesarzowa Eleonora Gonzaga i arcyksiężniczka Eleonora Habsburżanka. Fot. Archiwum TCK