Zamknij

Spór o liczące 170 lat lipy w parku Kunszt

Alicja JuraszAlicja Jurasz 06:25, 21.10.2024 Aktualizacja: 10:01, 24.10.2024
Dzięcioł zielony sfotografowany przez Henryka Kościelnego. Więcej zdjęć na : www.henrykkoscielny.pl Dzięcioł zielony sfotografowany przez Henryka Kościelnego. Więcej zdjęć na : www.henrykkoscielny.pl

Badania zlecone przez miasto 

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach zamówił opinię dendrologiczną u Witosława Grygierczyka i Adama Mrozińskiego. Wszystkie drzewa zbadali latem ubiegłego roku, używając sonicznego tomografu komputerowego oraz systemu pomiarowego do testów obciążeniowych. Wykonali też pomiary dendrometryczne i ocenili drzewa pod kątem wizualnym.

W przypadku lipy (nr 5) mającej obwód 352 cm system korzeniowy ich zdaniem nie zapewnia stabilności drzewa w gruncie, a pomiary pnia  wykazały, że jest podatny na złamanie. Badanie tomografem sonicznym wewnątrz wykazało, że udział drewna zdrowego wewnątrz pnia wynosi 54 proc., uszkodzonego – 32 proc., o obniżonej wytrzymałości – 14 proc. Wniosek to usunięcie drzewa, ewentualnie pozostawienie pnia o wysokości 10 m jako tzw. świadka.

Podobnie jest z drugą lipą (nr 7), o obwodzie 448 cm. W jej przypadku udział drzewa zdrowego w pniu wynosi 34 proc., uszkodzonego - 55 proc., a o obniżonej wytrzymałości - 11 proc.

W przypadku trzeciej z lip (nr 6, obwód pnia 446 cm) o ile badanie systemu korzeniowego wypadło pozytywnie i zapewnia on stabilność drzewa w gruncie, z badania pnia wynikało, że nie posiada wystarczającej wytrzymałości na złamanie. Zalecenie to redukcja wysokości o 3/4 m, usunięcie jemioły i powtórzenie badania za 3 lata.

Fotografie lipy drobnolistnym z wypróchnieniami i hubą. Fot. Szymon Kuś 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%